,, Czy o zmierzchu, czy o brzasku nie zapomnij o odblasku”

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego przeprowadzili na terenie powiatu akcję profilaktyczną, mającą na celu uświadomienie ,,niechronionym” uczestnikom ruchu drogowego, jak istotnym dla ochrony własnego zdrowia i życia jest noszenie elementów odblaskowych. Mundurowi rozdawali odblaskowe gadżety i namawiali do ich noszenia nie tylko po zmierzchu.

Akcja koluszkowskich policjantów przeprowadzona w dniu 23  listopada 2016 r  pn. ,, Czy o zmierzchu, czy o brzasku nie zapomnij o odblasku” w głównej mierze skierowana była do ,,niechronionych” uczestników ruchu drogowego, a jej zasięg obejmował cały powiat łódzki wschodni.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to w głównej mierze piesi i rowerzyści, którzy w zdarzeniach drogowych z udziałem pojazdów mechanicznych odnoszą największe obrażenia a nawet ponoszą śmierć.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest brawura i przekraczanie dozwolonej prędkości oraz złe wykonywanie manewrów drogowych lub niedostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze. W wielu z tych zdarzeń śmierć ponoszą właśnie ,,niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Bardzo często bywa tak, że osoba podejmująca decyzję o wyprzedzaniu innego pojazdu nie widzi poruszającego się poboczem drogi rowerzysty lub pieszego. Niejednokrotnie przyczyną złej widoczności kierującego są wadliwie ustawione światła lub używanie źródeł światła niezgodnych z przeznaczeniem reflektorów.

Dlatego ważnym jest by dać sobie szansę, i spowodować sytuację, w której będziemy zauważeni przez innych uczestników ruchu. Doskonale pomogą na w tym elementy odblaskowe. Na ogół są one wykonane z materiałów w jaskrawych kolorach. To powoduje, że ,,rzucają się w oczy”  również w porze dziennej.

Mundurowi przekonywali mieszkańców powiatu, że warto nosić elementy odblaskowe nawet w dzień, tym bardziej że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć o której powrócimy do miejsca zamieszkania. Bywa tak że nasz powrót opóźnia się nawet o kilka i zmuszeni jesteśmy uczestniczyć w ruchu drogowym po zmierzchu, mimo że tego wcześniej nie planowaliśmy.

Odblaskowe gadżety nie zajmują dużo miejsca i warto zamontować je na takich elementach jak torba czy plecak. Nawet kamizelka odblaskowa po umiejętnym złożeniu z łatwością mieści się w kieszeni kurtki.

Istotnym jest by nastolatkowie również zrozumieli, że noszenie elementów odblaskowych to nie ,,obciach” a wręcz przeciwnie to zdrowa moda, która przyczynia się do poprawy  własnego bezpieczeństwa, a co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo pozostania w zdrowiu.

Mundurowi obdarowując mieszkańców powiatu elementami odblaskowymi przekazanymi przez Starostę Łódzkiego Wschodniego,  przypominali, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących, a za brak obowiązkowego elementu odblaskowego grozi mandat.

 

Warto  w tym miejscu przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, czy rowerzysta mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć ,,niechronionego” uczestnika ruchu drogowego.

 

Przeprowadzone działania prewencyjne, cieszyły się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności i spotkały z ich strony z dużą aprobatą. Koluszkowscy mundurowi w przeszłości prowadzili już podobne akcje nad którymi patronat objęła również Telewizja Polska S.A  o/Łódź.

Z pewnością tego typu akcje prewencyjne będą jeszcze powtarzane w najbliższej przyszłości.  

 

Pamiętajmy :

 

Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym – TO OBOWIĄZEK !!!

 

Używanie odblasków przez pieszych i rowerzystów w terenie miejskim a nawet w porze dziennej   – TO ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ !!!

  • ,,Czy o zmierzchu czy o brzasku nie zapomnij o odblasku"