Informacje

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drogach!

Pora zimowa to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Intensywne opady deszczu, śniegu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Apelujemy o ostrożność!

Pora zimowa to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Mokra i śliska jezdnia nie sprzyja kierującym - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w tym okresie są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Niezmiennie zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Zatem apelujemy o ostożność na drogach, kierujących pojazdami o dostosowanie prędkości do warunków drogowych, a niechronionych uczestników ruchu drogowego o noszenie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność, a tym samym bezpieczeństwo! Kierowcy niejednokrotnie przeceniają swoje umiejętności za kierownicą!

Powrót na górę strony