Informacje

Co zrobić kiedy zaginie nam dziecko?!

Każdego roku ucieka z domów tysiące nastolatków. Ucieczki nasilają się podczas wakacji, większość zaginięć ma szczęśliwy finał, jednak nie wszyscy rodzice dowiadują się co stało się z ich dzieckiem. Nigdy nie wahajmy się ze zgłoszeniem zaginięcia Policji. Nie trzeba czekać 24 czy 48 godzin. Policjant ma obowiązek przyjąć zgłoszenie zaginięcia niezależnie od tego ile czasu upłynęło! Przekażmy mundurowym wszystkie niezbędne informacje.

Dla wielu nastolatków ucieczka z domu to swego rodzaju ,,przygoda”. Jedni uciekają od rodziców, którzy zabronili wakacyjnego wyjazdu z rówieśnikami, inni wyjeżdżają do osoby poznanej w Internecie (co może być szczególnie niebezpieczne, ponieważ nigdy nie wiemy kto tak naprawdę jest po drugiej stronie monitora ani jakie ma intencje). Zazwyczaj są to krótkotrwałe ,,wakacyjne ucieczki”. Młodzi ludzie wracają do rodziców kiedy emocje opadną. Zdarza się jednak, że borykają się z wieloma innymi problemami nie tylko spowodowanymi ,,buntem w okresie dojrzewania”.

Ucieczki nieletnich mogą być też długotrwałe, wynikają wtedy z trudnej sytuacji rodzinnej, problemów jakie narastają w środowisku szkolnym na przykład kiedy młody człowiek czuje się odrzucony w grupie rówieśniczej, nie jest akceptowany. W wieku 12-18 lat opinie rówieśników są dla młodego człowieka najważniejsze. Kiedy młody człowiek spotyka się z problemami, z którymi nie potrafi sobie poradzić ucieczka często staje się jedynym rozwiązaniem na ten moment. Kiedy decydują się na taki krok czują początkowo poczucie bezpieczeństwa. Jednak trzeba jakoś przetrwać, bez środków do życia i dachu nad głową, zazwyczaj uciekają w pojedynkę, wtedy decydują się często na kradzieże aby przetrwać.

W przypadku zaginięcia małego dziecka liczy się każda minuta. Okolice domu muszą być dokładnie przeszukane. Strychy, piwnice, okolice ostatniego miejsca gdzie dziecko było widziane (parki, lasy, ulubione miejsce gdzie czuje się bezpiecznie).

Jak zgłosić zaginięcie Policji?

Najlepiej osobiście w najbliższej jednostce Policji. Kiedy dziecko zaginęło w miejscu publicznym jak najszybciej zadzwońmy na numer alarmowy. Zgłaszając zaginięcie powinniśmy mieć przy sobie najbardziej aktualne zdjęcie osoby zaginionej. Opiszmy dokładnie ubiór i rzeczy podręczne jeśli taka osoba miała przy sobie. Znaki szczególne (blizny, tatuaże), choroby i leki, które zażywa. Policji należy przekazać wszystkie informacje, nawet te, które wydają się  mało istotne bądź wstydliwe na przykład związane z trudną sytuacją w domu.  Ma to duże znaczenie dla organizacji i skuteczności poszukiwań.  Ważne jest też by skontaktować się z członkami rodziny, rodzicami koleżanek czy kolegów.

Policja rozpoczynając poszukiwania przeprowadza szereg czynności operacyjno-rozpoznawczych (rozmowy z najbliższymi, rozeznanie miejsca ostatniego pobytu zaginionego). Ma to na celu ustalenie jak najszybciej obecnego miejsca, w którym może znajdować się dziecko. Każdy sygnał dotyczący miejsca przebywania osoby zaginionej jest poważnie traktowany i sprawdzany przez mundurowych. Dlatego tak ważne jest aby każda informacja na temat osoby zaginionej trafiała do policjantów.

 

Powrót na górę strony