Informacje

Nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w rozgrzanym aucie!

Prognozy zapowiadają coraz cieplejsze dni. Policjanci przypominają, że przebywanie w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla zdrowia, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt może doprowadzić do tragedii! Widząc taką sytuację, reaguj! Natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112!

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać, jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierze w pojeździe na przysłowiową ,,chwilę", by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego, wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać życiu. Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć! Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Widząc pozostawione w pojeździe dziecko, bądź zwierzę reagujmy i natychmiast skontaktujmy się z numerem alarmowym 112.

Policjanci apelują! W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy, aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości, zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna. Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy, nie znajduje się dziecko lub zwierze. Nie bójmy się zareagować! Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna nie jest możliwe, należy od razu powiadomić służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Podczas takiej rozmowy telefonicznej uważnie trzeba słuchać oraz wykonywać polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Możemy usłyszeć polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

mł. asp. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony