Udział koluszkowskiej policji w uroczystościach Święta Niepodległości

W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy powiatu łódzkiego wschodniego, uczestniczyli policjanci na czele z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji powiatu łódzkiego wschodniego podinsp. Robertem Buczkowskim. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przedstawiciele władz regionu i służb mundurowych przemaszerowali pod pomnik Orła Białego. Tam, po apelu poległych i salwie honorowej, złożono wieńce i kwiaty. Patriotyczną część uroczystości zabezpieczali również policjanci ruchu drogowego.

Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele NP NMP w Koluszkach, uczestnicy – delegacje władz i instytucji, pododdziały służb mundurowych, uczniowie oraz mieszkańcy przeszli ulicami miasta pod pomnik Orła Białego gdzie odbyła się oficjalna część obchodów tegorocznego Święta Niepodległości. Do zgromadzonych przemówił gospodarz Gminy Koluszki Burmistrz Waldemar Chałat. Udział w obchodach wzięli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegacje służb i instytucji państwowych, harcerze, uczniowie klas mundurowych, kombatanci i mieszkańcy powiatu. Policję reprezentował I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Robert Buczkowski wraz z asystą podległych mundurowych. Uroczystość uświetniła również Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Koluszek. Przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz oddały należne honory. Obecna na uroczystości Kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową z karabinów maszynowych. Nad bezpieczeństwem uczestników przemarszu z kościoła pod pomnik Orła Białego zadbali policjanci wydziału Ruchu Drogowego KPP Łódź-Wschód.

Rys historyczny :

11 listopada 1918 roku,  po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku

 

Galeria fotografii :

  • Uroczystość Święta Niepodległości
  • Uroczystość Święta Niepodległości
  • Uroczystość Święta Niepodległości
  • Uroczystość Święta Niepodległości
  • Uroczystość Święta Niepodległości
  • Uroczystość Święta Niepodległości
  • Uroczystość Święta Niepodległości
  • Uroczystość Święta Niepodległości