Policjanci z KPP Łódź-Wschód wraz z pracownikami MOPS-ów i GOPS-ów na pomoc bezdomnym, samotnym i nieporadnym życiowo.

Minusowa temperatura na zewnątrz zarówno w dzień jak i w nocy połączona z nieporadnością życiową, brakiem ,,ciepłego kąta” lub stanem upojenia alkoholowego to główne przyczyny wychłodzenia, na które narażone są osoby bezdomne lub samotne. Policjanci odwiedzają miejsca ustronne, pustostany a także posesje zamieszkałe przez osoby starsze lub mające trudności z samodzielną egzystencją.

   Jak co roku mundurowi z koluszkowskiej komendy oraz podległych komisariatów i posterunku z Tuszyna, Rzgowa i Andrespola, wspólnie z pracownikami Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, prowadzą w okresie zimowym sukcesywne kontrole miejsc, w których przebywają lub mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu.

   Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dzielnicowi i policjanci z wydziałów i ogniw patrolowo-interwencyjnych sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Zazwyczaj są to pustostany, opuszczone obiekty fabryczne, altanki na ogródkach działkowych itp. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby każdorazowo proponują przewiezienie do placówek w których można znaleźć schronienie i zjeść rozgrzewający posiłek. Dobre rozpoznanie w wymienionej tematyce mają również pracownicy MOPS-ów i GOPS-ów dlatego często działania te prowadzone są przy współudziale przedstawicieli obu instytucji.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze, nieporadnie życiowo i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze.

Policjanci apelują – by w przypadku zauważenia osoby, która może potrzebować pomocy nie zwlekać z powiadomieniem odpowiednich służb. Nie należy także przechodzić obojętnie obok osób będących pod wpływem alkoholu.Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o życiu drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.

 
W przypadku ujawnienia osób bezdomnych, samotnych bądź potrzebujących pomocy, należy powiadomić odpowiednie służby.

Informacje na temat placówek zajmujących się pomocą osobom bezdomnym, można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer  czynny całą dobę:  987

Wykaz placówek pomocowych dostępny jest również  na stronie:

wciśnij :    Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi

W przypadku zagrożenia ludzkiego życia lub zdrowia , nie wahaj się również zadzwonić na policje, pogotowie lub straż pożarną :

Policja – 997   ( KPP Łódź-Wschód tel. kont. (44) 719 62 11, tel. kont. (44) 719 62 50 )

Straż pożarna – 998

Pogotowie -  999

lub pod numer alarmowy 112

 

Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie !!!

Pliki do pobrania