Informacje

Policjanci edukowali rowerzystów i pieszych, w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo”

W sobotę miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej akcji profilaktycznej opracowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo". Policjanci koluszkowskiej drogówki realizując jej założenia, spotkali się z miłośnikami jednośladów by przypomnieć im zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

   Z roku na rok na naszych drogach przybywa miłośników jednośladów napędzanych siłą mięśni . Co raz częściej właśnie ten środek lokomocji przestaje być jedynie przyrządem do aktywnego spędzenia wolnego czasu i staje się głównym środkiem lokomocji, dzięki któremu docieramy do miejsca pracy czy szkoły. Najlepszym tego dowodem jest niemalejące zainteresowanie Łódzkim Rowerem Publicznym, którego parkingi wraz z rowerami do wypożyczenia mają szansę pojawić również na terenie powiatu łódzkiego wschodniego. Praktyka i policyjne statystyki pokazują jednak, że nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego wiedzą jak prawidłowo zachować się na drodze. Braki wiedzy pojawiają się zarówno u kierowców pojazdów mechanicznych jak i samych cyklistów oraz pieszych.

By ten stan rzeczy zmienić policjanci w całym kraju wraz z rozpoczynającym się sezonem rowerowym rozpoczęli kampanię edukacyjno-prewencyjną pn. Kręci mnie bezpieczeństwo” . Do akcji włączyli się również mundurowi z koluszkowskiej drogówki. W dniu inauguracji akcji tj. 22 kwietnia 2017 roku na terenie Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym spotkali się z grupom kilkudziesięciu miłośników rajdów rowerowych i pieszych w ramach ,,2 Rodzinnego Rajdu Pieszego i Rowerowego - Gałków 2017” Policjanci drogówki zarówno pieszym jak i rowerowym uczestnikom rajdu udzielili w miejscu startu instruktarzu dotyczącego zachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem grupy osób poruszających się po drogach publicznych. Sprawdzili również stan techniczny i wyposażenie rowerów na których uczestnicy wyruszyli w rajd przebiegający po terenie powiatu łódzkiego wschodniego, brzezińskiego i piotrkowskiego. Uczestnicy jadący trasą dla zaawansowanych mieli do pokonania dystans ponad 40 kilometrów. Dlatego ważnym jest by przed wyruszeniem w taką trasę odpowiednio przygotować siebie (między innymi wyposażyć się w wiedzę )  jak i pojazd którym będziemy się poruszać.

Akcja "Kręci mnie bezpieczeństwo" ma na celu między innymi :

- promowanie zagadnień związanych z bezpiecznym uczestnictwem rowerzystów i pieszych w ruchu drogowym
- uzmysłowienie uczestnikom ruchu pieszego jak i kołowego, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych
- dbanie o stan techniczny roweru oraz jego wyposażenie obowiązkowe
- promowanie jazdy w kasku i kamizelce odblaskowej
- poszanowanie innych uczestników ruchu
- edukowanie świadomości kierujących samochodami, rowerzystów oraz pieszych w kwestii zagrożeń w relacjach wzajemnych
- promowanie jazdy na rowerze jako alternatywnego środka transportu.

To jednak nie jedyne zagadnienia jakie zostaną w ramach wymienionej akcji poruszone. W najbliższych miesiącach funkcjonariusze służb podległych MSWiA będą spotykali się z dziećmi i młodzieżą, której przypomną o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą czy podczas górskich wycieczek. Duża uwaga zostanie poświęcona także odpowiedzialnemu korzystaniu z internetu. Informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” będą zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, stronach internetowych jednostek policji jak i portalach społecznościowych. Serdecznie zachęcamy Państwa do wzięcia aktywnego udziału w akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo” co pozwoli wykazać, że jesteśmy społeczeństwem dojrzałym i odpowiedzialnym, któremu zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa nie są obojętne.

Film Kręci mnie bezpieczeństwo - inauguracja kampanii

Powrót na górę strony