Informacje

Wspólny wysiłek służb doprowadził do szczęśliwego finału poszukiwań

Akcja poszukiwawcza policji i straży pożarnej zaginionego 78-letniego mężczyzny zakończyła się sukcesem. Spacerowicz, który stracił orientację w terenie, został odnaleziony w lesie. Cały i zdrowy wrócił pod opiekę zatroskanej rodziny.

9 października 2017 roku w godzinach wieczornych zaniepokojona rodzina powiadomiła policjantów z KPP Łódź-Wschód, iż 78-letni domownik nie powrócił do domu po spacerze, na który wybrał się około godziny 11:00 oraz że nie ma z nim żadnego kontaktu. Mundurowi natychmiast sprawdzili miejsca do których starszy mężczyzna mógł się udać. Niestety nie odnaleziono go. Ustalono natomiast w trakcie rozpytań, że był on widziany w rejonie jednego z duktów leśnych w odległym o kilka kilometrów od jego miejsca zamieszkania Kraszewie, co mogło sugerować że stracił on orientację w terenie. Z uwagi na podeszły wiek mężczyzny, niesprzyjające warunki atmosferyczne, które mogły zagrażać jego zdrowiu a nawet życiu Zastępca Komendanta Powiatowego Policji powiatu łódzkiego wschodniego mł.insp. Marek Wojtczak ogłosił alarm dla kilkudziesięciu policjantów, którzy niezwłocznie stawili się w jednostce. Do działań poszukiwawczych przyłączyli się również strażacy z KP PSP w Koluszkach oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Andrespol. Do działań poszukiwawczych zadysponowano również przewodnika z policyjnym psem tropiącym oraz Grupę Ratownictwa Specjalistycznego z OSP Jędrzejów z kolejnymi trzema psami ratowniczymi. Siły użyte do poszukiwań oraz osobiste zaangażowanie biorących w nim udział doprowadziły do odnalezienie zaginionego około 1:40 na jednym z leśnych duktów, kilka kilometrów od miejsca gdzie był widziany po raz ostatni. Lekarz z przybyłej na miejsce działań karetki pogotowia, stan mężczyzny ocenił na dobry. Mężczyzna przyznał, że stracił orientację i miał problem z powrotem do domu. Odnalezionym w wyniku poszukiwań mężczyzną zaopiekowała się zatroskana rodzina.  


Policja apeluje o rozwagę i szczególną ostrożność podczas spacerów po lesie. Zabierajmy ze sobą telefon komórkowy i nie zapominajmy o naładowaniu jego baterii. Ułatwi on kontakt z policją lub najbliższą rodziną w sytuacji zagubienia lub innego zagrożenia. Warto również używać elementy odblaskowe, które nocą w zaciemnionym lesie zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie z pomocą. Pamiętajmy aby w lasach, których nie znamy poruszać przy głównych szlakach komunikacyjnych.