Informacje

Dobiega końca Policyjna Akcja Znicz 2017

W tym roku akcja ZNICZ 2017 potrwa 7 dni ( od 27 października do 2 listopada). W tym czasie z całą pewnością należy spodziewać się zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy jak i na drogach tranzytowych. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześniej zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi spowodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują o szczególną rozwagę.

Ubiegłoroczne działania rozpoczęły się 28 października i trwały do 2 listopada 2016  ( 6 dni). Policjanci w tym okresie pełnili służbę w rejonach cmentarzy oraz na ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze w ciągu sześciu dni trwania akcji na terenie województwa łódzkiego odnotowali 78 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły dwie osoby a 108 zostało rannych.

Niestety mimo licznych apeli funkcjonariusze  musieli interweniować wobec osób siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu.  Policjanci wyeliminowali  wówczas z ruchu 131 nietrzeźwych kierujących.

Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększy  się znacznie ilość patroli . Policjanci przede wszystkim będą  kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi, ułatwiać bezpieczny powrót do domu.

Wiele osób  rozpoczęło już porządki na grobach bliskich przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Pamiętajmy, że w tym okresie wraz ze wzrostem natężenia ruchu w komunikacji publicznej, na cmentarzach i ulicach wzrasta aktywność drobnych złodziei liczących na naszą nieuwagę i łatwy zysk. 

Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą Państwu w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.  Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:

-na cmentarz zabrać ze sobą niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu,

-w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.

-jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,

-torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,

-wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,

-kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.

Pamiętaj!!!

Często, przewożone kwiaty, znicze zajmują całą Twoją uwagę. Tak bardzo je chronisz przed zniszczeniem, że zapominasz o swoim bezpieczeństwie, co jest główną przyczyną potencjalnych problemów.  

Niezależnie od powyższego przypominamy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego , stąd też wybierając się w drogę :

-zadbajmy o własną widoczność (właściwe oświetlenie rowerów/motorowerów, odblaskowe elementy ubioru pieszych i rowerzystów),
-sprawdźmy stan oświetlenia samochodów (lampy powinny być sprawne i czyste, zadbajmy o prawidłowe ustawienie świateł i komplet żarówek zapasowych),
-pomagajmy sobie wzajemnie (widząc pojazd z niesprawnym oświetleniem – zasygnalizujmy to),
-przygotujmy się na zmianę organizacji ruchu w rejonach cmentarzy,
-wytypujmy miejsca parkingowe w rejonach odwiedzanych cmentarzy (miejsc do parkowania bezpośrednio przy cmentarzach na pewno zabraknie),
-pozostawiajmy samochody w miejscach, gdzie nie zabraniają tego przepisy , nie powodując zagrożenia bezpieczeństwa i nie blokując ruchu innych użytkowników dróg,
-zwracajmy szczególną uwagę na pieszych,
-używajmy pasów bezpieczeństwa, właściwych odstępów między pojazdami oraz patrzmy życzliwie na innych użytkowników dróg w każdych okolicznościach.

    Prosimy także bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem . 

   Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do używania własnego pojazdu, warto korzystać ze specjalnych połączeń komunikacji miejskich w rejon cmentarza.

Przypominamy również o tym, że w zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton będzie obowiązywał w dniach:

   31 października od godziny 18:00 do godziny 22:00,
    1 listopada od godziny 8:00 do godziny 22:00.

Podczas powrotów PAMIĘTAJMY !

Kiedy zasięg widoczności zmniejszy się należy  dostosować  prędkość do własnego spostrzegania. 

Nie należy sugerować się zachowaniem innych kierowców (może mają lepsze oświetlenie, sprawniejszy wzrok albo brakuje im zdrowego rozsądku) !

 

Pamiętajmy, że listopad to okres bardzo zmiennej pogody. Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu a nawet śniegu powinny skłonić kierowców i pieszych do dostosowania zachowań do warunków panujących na drogach. Niskie temperatury otoczenia powinny skłanić także do wymiany opon i płynów eksploatacyjnych na zimowe. Zanim rozpoczniemy podróż zadbajmy o stan techniczny pojazdu. 

Dla ułatwienia dojazdu do cmentarzy załączamy mapy zmian organizacji ruchu wokół łódzkich nekropolii; 

 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Doły

 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Kurczaki

 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Mania

 •  
 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Ogrodowa

 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Radogoszcz

 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Rzgowska

 •  
 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Szczecińska

 • mapka zmian organizacji ruchu cmentarz Zarzew

 •  

 
 
 
Powrót na górę strony