Informacje

Seryjni włamywacze w rękach policji

Wzorowa sąsiedzka czujność oraz szybka reakcja policjantów z komisariatu w Tuszynie i kryminalnych z koluszkowskiej komendy doprowadziły do zatrzymania trzech mężczyzn w wieku od 19 do 23 lat, którzy dokonali szeregu włamań na terenie gminy Rzgów. Sprawcy usłyszeli już zarzuty, do których się przyznali. Policjanci odzyskali również większość zrabowanego mienia. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Od października ubiegłego roku doszło na terenie gminy Rzgów do kilku włamań, głównie do domów letniskowych i altan działkowych. W wykrycie sprawców zaangażowali się kryminalni z koluszkowskiej komendy. Pomagali im również dzielnicowi z komisariatu w Rzgowie, którzy nawiązali kontakt z mieszkańcami gminy by uczulić ich na działanie amatorów cudzej własności. Działania te przyniosły oczekiwany efekt. 4 stycznia 2018 roku kilka minut po godzinie 22:00 dyżurny koluszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od jednego z mieszkańców gminy Rzgów, który zaobserwował jak trzech mężczyzn przeskakuje ogrodzenie działki letniskowej. Z jego relacji wynikało, iż wraz z synem próbował odciąć drogę ucieczki rabusiom  lecz dwóm z nich udało się uciec. Było wielce prawdopodobne, że trzeci z podejrzewanych nadal przebywa na posesji. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce mundurowych z komisariatu w Tuszynie i kryminalnych z KPP Łódź-Wschód. Na terenie wskazanej przez zawiadamiającego posesji, mundurowi zatrzymali 23-letniego mieszkańca powiatu pabianickiego, który posiadał przy sobie plecak z narzędziami wykorzystywanymi do włamań. Kilkaset metrów od miejsca zatrzymania mundurowi odnaleźli również pojazd, którym mężczyzna wraz z dwoma kompanami przyjechał w rejon miejsca włamania.  

W tym samym czasie kryminalni szukali pozostałych dwóch mężczyzn, którzy uciekli z miejsca usiłowania włamania. Działania te przyniosły oczekiwany rezultat. Na terenie jednej z lokalnych dróg prowadzących na teren powiatu pabianickiego zauważyli dwie osoby, które mogły brać udział w przestępstwie i odpowiadały uzyskanym od zawiadamiającego rysopisom. Kryminalni poruszający się nieoznakowanym autem policyjnym podjechali do mężczyzn i zapytali ich o drogę. Ci zaproponowali jej wskazanie w zamian za podwiezienie. Gdy tylko 19-latek i jego o rok starszy kompan wsiedli do samochodu, kryminalni poinformowali ich o zatrzymaniu, a ci nie kryjąc zaskoczenia od razu przyznali się do próby włamania.

Dalsza praca dochodzeniowa wykazał, iż mają oni na swoim koncie więcej czynów. Do chwili obecnej każdy z członków przestępczego trio usłyszał po sześć zarzutów w tym cztery za włamania i dwa za usiłowania włamań których dopuscili się od października 2017 roku do stycznia 2018 roku. Mężczyźni przyznali się do zarzucanych czynów.  Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone, że w najbliższym czasie mężczyźni usłyszą kolejne zarzuty. Przeprowadzone w sprawie przez policjantów przeszukania pozwoliły na odzyskanie większości zrabowanego mienia, które po dokładnych oględzinach powróci do prawowitych właścicieli. O dalszym losie mężczyzn zadecyduje sąd. Za ten czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.  

Bez wątpienia na uznanie zasługuje reakcja świadków przestępstwa, którzy bezzwłocznie  powiadomili policję. Dzięki temu policjanci zatrzymali wszystkich członków przestępczego trio.  

Powrót na górę strony