Informacje

Narodowe Święto Niepodległości w Koluszkach z udziałem niebieskich mundurów

W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Koluszkach uczestniczyli koluszkowscy policjanci na czele z Komendantem Powiatowym Policji powiatu łódzkiego wschodniego insp. Krzysztofem Dąbrowskim. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przedstawiciele władz regionu i służb mundurowych przemaszerowali pod pomnik Orła Białego. Tam, po apelu poległych i salwie honorowej, złożono wieńce i kwiaty. Patriotyczną część uroczystości zabezpieczali również policjanci.

W dniu 11 listopada 2018 roku po odbyciu Mszy Świętej w Kościele NP NMP w Koluszkach jej uczestnicy tj. delegacje władz i instytucji, pododdziały służb mundurowych, uczniowie oraz mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego przeszli ulicami miasta Koluszki pod pomnik Orła Białego. W tym miejscu odbyła się oficjalna część obchodów tegorocznego Święta Niepodległości. Do zgromadzonych przemówił gospodarz Gminy Koluszki Burmistrz Waldemar Chałat. Udział w obchodach wzięli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegacje służb i instytucji państwowych, harcerze, uczniowie, kombatanci i mieszkańcy powiatu. Policję reprezentował insp. Krzysztof Dąbrowski. Przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz oddały należne honory. Nad bezpieczeństwem uczestników przemarszu z kościoła pod pomnik Orła Białego zadbali policjanci koluszkowskiej komendy.

Uroczystości towarzyszyły również pieśni patriotyczne wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego w Gałkowie Dużym. Natomiast uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończone zostały przedstawieniem słowno – muzycznym pt. ,,Niepodległa – 100 rocznica Odzyskania Niepodległości” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach w Sali widowiskowej Kina Odeon 3D w Koluszkach.

Rys historyczny :

11 listopada 1918 roku,  po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.

 

 

https://koluszki.pl/100-lecie-niepodleglosci-polski-apel-poleglych-pod-pomnikiem-orla-bialego/