Informacje

Prawdziwa służba w Policji oczami licealistów

8:00 odprawa służbowa. Kierownik wydziału odprawia do kolejnej służby dwuosobowy patrol ruchu drogowego. Na odprawie omawiane są zadania do służby, miejsce jej pełnienia, wyraźnie podkreślone zasady bezpieczeństwa….wszystko starannie notowane w notatnikach służbowych. Potem czas na pobranie sprzętu i radiowozu, którym wyjeżdżają w teren, tak jak podczas każdej służby pełnionej przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego koluszkowskiej Policji. Jadą w wyznaczony rejon służbowy (oczywiście jeśli akurat w tym czasie nie ma dla nich innych interwencji). Wypadki drogowe, kolizje, potrącenia, zabezpieczenia drogi, przejazdu, kontrole prędkości, zatrzymywanie nietrzeźwych, poszukiwanych…. To tylko niektóre sytuacje, z którymi spotykają na co dzień mundurowi. W realnym świecie służby uczestniczyli dziś uczniowie klas mundurowych z LO w Wiśniowej Górze w ramach promocji zawodu zorganizowanej przez pracowników i policjantów Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach.

13 lutego 2020 r. do Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego zawitała grupa 9 uczniów klas mundurowych z LO w Wiśniowej Górze, których przywitał Komendant Powiatowy Policji insp. Krzysztof Dąbrowski. O godz. 8:00 mł. asp. Jan Kopacz i sierż. szt. Konrad Włodarczyk rozpoczęli codzienną służbę w Wydziale Ruchu Drogowego odprawą, w której gośćmi byli wybrani uczniowie klas mundurowych z LO w Wiśniowej Górze. Ten wyjątkowy dzień dla młodzieży został zorganizowany w ramach promocji zawodu przez pracowników i policjantów z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego. Po odprawie służbowej pod okiem licealistów mundurowi zaprezentowali sprzęt, którym na co dzień się posługują tj. radiostacja, miernik prędkości, terminal, AlcoBlow oraz środki przymusu bezpośredniego, które zawsze mają przy sobie. Następnie przygotowali radiowóz do wyjazdu w rejon pełnionej służby. Młodzież w terenie przyglądała się uważnie jak wygląda praca policjantów, którzy każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo na drodze i eliminują z niej wszelkie zagrożenia. Przeprowadzane kontrole drogowe, badanie stanu trzeźwości, pomiar prędkości pojazdów, sporządzana dokumentacja, rozmowy profilaktyczne prowadzone z kierowcami i innymi uczestnikami ruchu drogowego to tylko niektóre sytuacje z jakimi spotkali się licealiści w dzisiejszym dniu. Wiadomo doskonale, że najczęściej mundurowi z ,,drogówki” kierowani są w miejsca wypadków drogowych, potrąceń, kolizji, przeprowadzają blokady, zabezpieczają miejsca i drogi, kierują ruchem drogowym. To właśnie policjanci tego pionu są najczęściej rozpoznawani i spotykani przez społeczeństwo, niejednokrotnie formacja Policji jest kojarzona właśnie z ,,drogówką”.

Po wyczerpującej pracy na drodze, licealiści wrócili do murów komendy aby zapoznać się z jej strukturą organizacyjną, przyjrzeć się pracy mundurowych w jej środku. Zobaczyli jak wygląda ,,serce” koluszkowskiej jednostki, którym jest Powiatowe Stanowisko Kierowania. W tym właśnie miejscu przyjmowane są wszystkie interwencje, to po tej stronie podnoszą słuchawkę policjanci, których wzywamy na pomoc i to właśnie oni kierują na interwencje patrole dbające o bezpieczeństwo w naszym powiecie. Zobaczyli również jak wyposażona jest strzelnica i siłownia a instruktor wyszkolenia strzeleckiego zapoznał młodzież z bronią, jaką posługują się policjanci. Zakończeniem tego fascynującego dnia było spotkanie w sali odpraw gdzie młodzież zaczerpnęła lekcji pierwszej pomocy, dowiedziała się na czym polega codzienna służba oficera prasowego oraz wzięli udział w prowadzonej telekonferencji. Poznali też procedurę oraz etapy rekrutacji przyjęć do Policji, które przedstawiły przedstawicielki Zespołu Kadr i Szkolenia.

Szef koluszkowskiej Policji serdecznie podziękował licealistom za ich wyjątkową wizytę. Zachęcał młodzież do wstąpienia w szeregi niebieskiego munduru a przy pożegnaniu komendant rozdał uczniom certyfikaty ukończenia kursu z ,,suszenia” aby tym miłym akcentem zakończyć dzień pełen pozytywnych emocji.

 

Wrażenia uczniów klas mundurowych z LO w Wiśniowej Górze, którzy spędzili dzień z koluszkowskimi policjantami ruchu drogowego zostały utrwalone w przeprowadzonym z nimi wywiadzie przez oficera prasowego:

Jesteście tegorocznymi maturzystami klas mundurowych, dlaczego akurat taki kierunek wybraliście i czy to była dobra decyzja?

Interesuje nas służba w mundurze i wiążemy swoją przyszłość z tym zawodem a szkoła średnia i możliwość spotkań z funkcjonariuszami może nam przybliżyć na czym polega ta praca. Niektórzy z nas mają w rodzinie policjantów, streażaków czy wojskowych więc gdzieś od dziecka ten temat nie jest nam obcy. W większości uważamy, że jest to dobra decyzja.

Jak oceniacie dzisiejszą ,,służbę” w Komendzie Powiatowej Policji w Koluszkach ?

Dzięki takim inicjatywom możemy dowiedzieć się dużo więcej o zawodzie policjanta, jak to rzeczywiście jest służyć w mundurze, panuje tu miła atmosfera.

Co najbardziej Was zainteresowało w pracy policjantów ruchu drogowego?

 Najbardziej interesujące jest to, że nie ma monotonii i ogólnie realizacja zadań jakie mają policjanci. Dobry sprzęt jakim wyposażeni są policjanci, pojazdy itd

Czy zawód policjanta jest trudny?

Tak, chyba w tym wszystkim najtrudniejsze jest patrzenie na krzywdę innych ludzi, interwencje domowe i ta odpowiedzialność za drugiego człowieka...

Jak wiecie jest wiele innych pionów, w których pracują policjanci np. dzielnicowi, przewodnicy psów, dochodzeniowcy, kryminalni,  technicy kryminalni. Czy tak właśnie wyobrażacie sobie służbę w Policji, gdzie chcielibyście pracować?

 W większości deklarujemy pracę w wydziale kryminalnym, niektórzy chcielliby być przewodnikami psów albo pracować w patrolu interwencyjnym albo oddziałach prewencji.

Jak oceniacie bazę jednostki – wyposażenie, sprzęt służbowy, strzelnicę, siłownię?

Bardzo dobre warunki pracy, sprzęt, wyposarzenie, samochody służbowe, motocykle. Ogólnie podoba nam się cała komenda.

Czy dzięki takim spotkaniom i możliwości przyjrzenia się w rzeczywistości pracy jaką wykonują policjanci jesteście jeszcze bardziej zainteresowani służbą w Policji?

Jak najbardziej tak. Jesteśmy jeszcze bardziej świadomi na czym polega praca w Policji i tego co nas czeka w przyszłości, jasny przekaz, dużo ciekawych informacji. Polecamy jak najbardziej każdemu kto jest zainteresowany tą służbą i nie tylko aby skorzystał z takiej możliwości spotkania z pracownikami i policjantami Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach.

 

 

 

 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
 • uczniowie w komendzie
Powrót na górę strony