Informacje

Pies służbowy Polar odnalazł zaginionego nastolatka

W związku z zaginięciem 17-latka w tuszyńskim komisariacie ogłoszono w nocy alarm. Stan zdrowia chłopca wymagał stałego nadzoru, dlatego liczył się czas. W poszukiwania zostali zaangażowani policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego, pabianicki przewodnik psa oraz strażacy. Pies tropiący "Polar” doprowadził do zaginionego, który trafił pod opiekę rodziny.

3 czerwca 2022 roku tuż po godzinie 23.00 w Komisariacie Policji w Tuszynie został ogłoszony alarm w związku z zaginięciem 17-latka, który wymagał stałego przyjmowania leków i opieki osoby dorosłej. Jak się okazało, nastolatek wyszedł z domu w stronę pobliskiego lasu. Rodzina i sąsiedzi próbowali szukać go na własną rękę, jednak sytuacja z każdą godziną stawała się coraz bardziej niepokojąca. W poszukiwania zostali zaangażowani policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego, pabianicki przewodnik psa służbowego "Polar" oraz strażacy. Pies od razu podjął trop i prowadził sierżanta Pawła Kądziela przez około 2 kilometry do pobliskiej miejscowości. Tam policjant spotkał zaginionego 17-latka idącego wraz z mieszkańcem pobliskiej wsi, który próbował pomóc dotrzeć mu do domu. Chłopiec został przewieziony do miejsca zamieszkania, gdzie czekała zaniepokojona rodzina. Policjanci wezwali także załogę pogotowia ratunkowego, aby go zbadać. Ponieważ stan chłopca nie wymagał hospitalizacji, pozostał on w domu pod opieką bliskich.

Jak zgłosić zaginięcie osoby? Najlepiej osobiście w najbliższej jednostce policji, bądź dzwoniąc na numer alarmowy 112. Zgłaszając zaginięcie powinniśmy mieć przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej. Opiszmy dokładnie ubiór i przedmioty podręczne, które ta osoba miała przy sobie. Znaki szczególne (blizny, tatuaże), choroby i leki, które zażywa. Policjantom należy także przekazać wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej. Nawet te, które wydają się mało istotne bądź wstydliwe, na przykład związane z trudną sytuacją w domu. Ma to duże znaczenie dla organizacji i skuteczności poszukiwań. Ważne jest też by skontaktować się z innymi członkami rodziny, sąsiadami i znajomymi. Prowadząc poszukiwania policjanci wykonują szereg czynności jak na przykład rozmowy z najbliższymi, czy sprawdzenie miejsca ostatniego pobytu zaginionego. Każdy sygnał dotyczący miejsca pobytu osoby zaginionej jest poważnie traktowany i sprawdzany przez mundurowych. Dlatego tak ważne jest, aby każda informacja na temat osoby zaginionej trafiała do policjantów.

sierż. sztab. Aneta Kotynia

 

  • Policjant z psem stoi przy  radiowozie
    Foto KPP Pabianice
Powrót na górę strony