Informacje

Kolejne stracone pieniądze - NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!

Koluszkowscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić. Pomimo licznych policyjnych apeli nadal dochodzi do oszustw ,,na legendę". Tym razem koluszkowianka straciła swoje oszczędności życia przekazując je ,,rzekomym funkcjonariuszom policji”. Zawsze zachowujmy czujność i nie dajmy się oszukać! Zapamiętajmy, prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy!

7 czerwca 2022 roku mieszkanka Koluszek odebrała telefon. Osoba, która do niej dzwoniła podawała się za funkcjonariusza Policji i wprowadziła kobietę w błąd, informując o prowadzonej policyjnej akcji mającej na celu ochronę jej oszczędności. Mężczyzna nakłonił kobietę do przekazania pieniędzy w celu ich ,,ochrony”. Po tym kontakt z mężczyzną się urwał. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają koluszkowscy policjanci.

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” dzwonią do potencjalnej ofiary i wywierają na niej presję czasu, nie dając chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości. Zapewniają, że ich akcja pozwoli na uratowanie oszczędności współrozmówcy a przekazane rzekomemu policjantowi będą w jego rękach bezpieczne. Tłumaczą, że pieniądze ofiary są zagrożone przez nielegalne działania bankowców. Zdarza się, że oszuści podający się za funkcjonariuszy Policji grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Zawsze w rozmowach telefonicznych powinniśmy być cały czas czujni. Pamiętajmy o tym aby uświadamiać i rozmawiać o takich sytuacjach z seniorami czy samotnymi sąsiadami. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą też do nich zadzwonić.

Pamiętajmy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach czy „akcjach policyjnych”.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli mówią, że są stróżami prawa.
  • Nie działaj pod presją czasu. Zakończ rozmowę naciskając czerwoną słuchawkę i sam zadzwoń na numer alarmowy 112 gdzie upewnisz się, że to oszustwo.
  • Skorzystaj z pomocy bliskich, skontaktuj się z nimi, opowiedz o całej sytuacji.
  • Zachowaj czujność! Nie mów nikomu o kwocie posiadanych oszczędności ani nie zdradzaj miejsca ich przechowywania osobom, których nie znasz. Odbierając telefon, który wzbudzi Twój niepokój, rozłącz się! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem! Niezwłocznie powiadom o takim zdarzeniu Policję, dzwoniąc na numer 112!

sierż. sztab. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony