Informacje

Uwaga na oszustwa przy pomocy platform zakupowych!

Oszuści nieustannie pracują nad wymyślaniem nowych metod oszustw, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. W ostatnim czasie przekonało się o tym kilku mieszkańców powiatu łódzkiego wschodniego, którzy padli ofiarą oszustw na portalach zakupowych. Apelujemy o rozwagę, czujność i ostrożność.

Jak działają oszuści?

Kiedy chcesz coś sprzedać, często korzystasz z platformy zakupowej. Dość szybko odzywa się do ciebie ktoś, kto jest zainteresowany twoją ofertą. Prowadzi z tobą konwersację.  Nagle prosi cie o numer telefonu lub maila w celu sfinalizowania transakcji. Dalsza część rozmowy przenosi się poza platformę zakupową. Tu powinna zapalić się nam czerwona lampka Na wskazany numer lub adres email otrzymujemy, pod różnym pretekstem link na przykład z chęcią dokonania płatności czy wysłania po przedmiot kuriera. Klikając w przesłany link, logujesz do strony łudząco przypominajcej stronę twojego banku czy platformy zakupowej, gdzie podajesz dane swojej karty lub udostępniasz oszutowi hasła. Następnie przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji i nie czytając go UWAŻNIE wpisujesz kod do formularza! W tym momencie oszust Cię okrada a Twoje konto jest PUSTE!

Z roku na rok coraz więcej słyszymy o tym, że oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformami zakupowymi łącząc to z popularnymi komunikatorami społecznościowymi.

Co zrobić kiedy zostaniesz oszukany:

  • zastrzesz swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku;
  • skontaktuj się z Bankiem i ustal, co zadziało się na twoim koncie w ostatnim czasie oraz czy nie zlecono jakiś operacji np. uruchomienia kredytu;
  • poinformuj Policję;

Aby uniknąć oszustwa, pamiętaj:

  • czytaj SMS-y przychodzące z banku i zwróć uwagę na to, co autoryzujesz, dla kogo i na jaką kwotę;
  • miej ograniczone zaufanie do kupujących i nie wchodź w nieznane linki;
  • dokonuj sprzedaży tylko na zasadach umieszczonych na platformach sprzedażowych i za ich pośrednictwem oraz zapoznaj się z instrukcją płatności;
  • unikaj bezpośrednich transakcji i uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem na przykład przez komuniaktor;
  • kiedy chcesz wejść na stronę banku czy platformy, na której coś sprzedajesz lub kupujesz, wejdź bezpośrednio na ich stronę a nie przez linki przesłane ci przez nieznaną ci osobę!

Policjanci wielkorotnie apelują o zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie do ofert pojawiających się w internecie.

 

mł. asp. Aneta Kotynia

 

Powrót na górę strony