Informacje

Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych w powiecie Łódzkim Wschodnim

Okres Wszystkich Świętych to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. To czas zadumy, wspomnień i spotkań z rodziną. w drodze na cmentarze, niejednokrotnie pokonujemy wiele kilometrów. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach zarówno pojazdów jak i pieszych, szczególnie w rejonach cmentarzy, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność, by nie spotkały nas przykre niespodzianki.

W ramach akcji prowadzonej od 28 października do 2 listopada 2022 roku, jak co roku policjanci w powiecie łódzkim wschodnim czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Szczególnie policjanci reagują na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów.

Na drogi wyjedzie więcej patroli, które będą strzec porządku i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, również pieszych  Stosujmy się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy przede wszystkim od nas samych, a pośpiech i roztargnienie  to źli doradcy. Bądźmy czujni, na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Zabezpieczmy nasze domy czy mieszkania. Okres świąteczny to potencjalny czas dla włamywaczy.

Aby najbliższe dni  przebiegły nam bezpiecznie i spokojnie, ważne jest zachowanie kilku zasad:

 • Wychodząc z mieszkania właściwie je zabezpieczmy. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Porozmawiajmy z zaufanymi sąsiadami, żeby zwrócili uwagę na to, co dzieje się wokół waszego domu, czy mieszkania.
 •  Nie informujmy w  mediach społecznościowych o tym, co aktualnie się u nas dzieje, gdzie jesteśmy i ile czasu  nas nie będzie.
 • Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność. Pilnujmy naszych torebek czy plecaków i stale kontrolujmy co się wokół nas dzieje, aby nie paść ofiarą kieszonkowców.
 •  Wsiadając za kierownicę pojazdu, zachowajmy szczególną ostrożność i wszelkie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 •  Przed podrożą sprawdźmy czy auto którym podróżujemy jest w pełni sprawne
 •  Zapnijmy pasy bezpieczeństwa a dzieci umieśćmy w fotelikach
 •  Włączmy światła mijania
 •  Nie korzystajmy podczas jazdy z telefonów komórkowych
 • Stosujmy się do przepisów i ograniczeń prędkości. Dostosujmy jazdę do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy ruch w tych dniach będzie wzmożony, a nawet utrudniony, szczególnie w rejonie cmentarzy. Zwróćmy uwagę na inne pojazdy, ale również  na pieszych. Należy pamiętać , że parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
 • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą  większej gotówki czy wartościowych przedmiotów.
 • Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców i ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, zaopatrzmy je w kartkę z  numerem telefonu do opiekunów. Uczmy  że  zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta  lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza

mł. asp. Aneta Kotynia

 • policjanci w granatowych mundurach idą alejką cmentarną wśród grobów
 • policjanci w białych czapkach na głowie i żółtych kamizelkach z napisem policja stoją przed cmentarzem
 • policjanci w białych czapkach na głowie i żółtych kamizelkach z napisem policja stoją przed cmentarzem
Powrót na górę strony