Informacje

Spadł pierwszy śnieg - przygotuj swój pojazd do zimy!

Zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Ujemne temperatury powodują, że na drogach jest ślisko. Policjanci codziennie przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu się do zimy na drodze. Każdego dnia dochodzi do zdarzeń drogowych dlatego policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego apelują o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.

Policjanci kolejny raz apelują o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Niskie temperatury i przymrozki wymagają od nas również refleksu na drodze i przygotowania naszego pojazdu do podróży.

Opony zimowe znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe różnią się już na pierwszy rzut oka wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg. Używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych wypadków! Aby zminimalizować ryzyko wypadku drogowego w okresie jesienno-zimowym należy dobierać ogumienie odpowiednie do pory roku. Zanim to zrobimy należy dokładnie sprawdzić, czy zeszłoroczny komplet opon zimowych nadal nadaje się do bezpiecznej eksploatacji.

W czasie podróży samochodem, często wychodzą błędy niewłaściwego wyposażenia oraz przygotowania naszego pojazdu. Śliska nawierzchnia drogi, możliwość wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, pośniegowe błoto, zmienne warunki atmosferyczne w postaci mgieł czy opadów śniegu i marznącego deszczu, to najgorsze, co może nas spotkać w czasie jazdy jesienią czy zimą. Czasem nawierzchnia drogi wcale nie wygląda na śliską, choć taka właśnie jest w rzeczywistości. Warto, więc pamiętać o kilku regułach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczne dotarcie do miejsca, do którego się udajemy, a także bezpieczny powrót.

Pamiętajmy!

Właściwe odśnieżenie samochodu przed włączeniem się do ruchu to obowiązek każdego kierowcy. Chodzi o bezpieczeństwo nasze jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wielu kierowców jedynie odgarnia śnieg z szyb, zapominając o dachu czy plandekach samochodów dostawczych. Za takie zaniedbanie grozi mandat karny do 3 000 złotych! Podczas ujemnych temperatur jezdnie mogą być przymrożone i śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Gwałtowne manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne. Dlatego należy poruszać się z włączonymi światłami mijania i stosować się do ograniczeń prędkości a przede wszystkim do panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w warunkach zimowych, ujemnych temperaturach nie musi oznaczać, że jest to prędkość bezpieczna.

 

mł. asp. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony