Informacje

Uważajmy na internetowych oszustów!

Internetowi oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wyłudzić pieniądze od niczego nie podejrzewających osób. Realizowanie transakcji kupna i sprzedaży za pomocą Internetu jest bardzo popularne. Policjanci jednak apelują, aby zachować przy tym szczególną czujność i rozwagę. To od nas samych zależy czy pozwolimy się oszukać.

Policjanci z powiatu Łódzkiego Wschodniego apelują o ostrożność podczas transakcji za pośrednictwem Internetu. Nigdy nie klikajmy w podejrzane linki i nie wpisujmy tam żadnych swoich danych, loginów i haseł do kont bankowych. Bądźmy czujni, gdy otrzymamy wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przedmiot. Zawsze dokładnie sprawdzajmy, jaką transakcję bankową autoryzujemy. Każda próba wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinien wzmóc naszą czujność. Pamiętajmy, że to od naszej ostrożności zależy czy pozwolimy się oszukać w Internecie.

Pomimo ciągłych apeli policjantów dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa, nadal zdarzają się osoby oszukiwane podczas transakcji kupna i sprzedaży. 7 grudnia 2022 roku do rzgowskich policjantów zgłosiła się 37-letnia mieszkanka powiatu, która w internecie wystawiła na sprzedaż biżuterię. W krótkim czasie tym ogłoszeniem zainteresował się kupiec. Oszust pod pozorem zakupienia przedmiotu,  jako formę potwierdzenia transakcji wysłał do sprzedającej wiadomość z linkiem. Kiedy kobieta otworzyła link zalogowała się na swoim koncie bankowym. W ten sposób oszust uzyskał dostęp do konta pokrzywdzonej i wykonał pięć przelewów na kwotę ponad 13 000 złotych.

Podczas korzystania z Internetu musimy pamiętać o tym, że jest to ogólnie dostępne źródło informacji ale również miejsce, w którym występują liczne zagrożenia. Metod działania oszustów jest bardzo wiele. Często zmieniają sposoby działania, ale cel pozostaje niezmienny: wyłudzenie naszych pieniędzy. Dlatego przez cały czas musimy zachować ostrożność, zwłaszcza podczas wykonywanych transakcji internetowych. Policjanci apelują o czujność i zdrowy rozsądek.

mł. asp. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony