Informacje

Nie bądźmy obojętni! Reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem!

W związku z panującą zimą i niskimi temperaturami, warto pamiętać o osobach, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Policjanci w powiecie łódzkim wschodnim uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i opuszczone miejsca, w których osoby bezdomne zazwyczaj szukają schronienia. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc! Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 albo zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

9 lutego 2022 roku policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego kolejny raz już od wczesnych godzin porannych kontrolowali miejsca, w których mogły schronić się osoby bezdomne. W okresie jesienno – zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Mundurowi systematycznie pojawiają się przy pustostanach, opuszczonych budynkach czy ogródkach działkowych. Policjanci nie działają w tej kwestii samodzielnie, współpracują z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że może ktoś tam przebywać. Szczególnie nocą odnotowujemy niskie temperatury co może być niebezpieczne zwłaszcza dla osób samotnych i znajdujących się w kryzysie bezdomności. Nawet niewielki mróz może być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla człowieka przebywającego na zewnątrz. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy pod wpływem alkoholu. Mimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby będące w kryzysie bezdomności i nie są też w stanie być w tych miejscach 24 godziny na dobę dlatego tak ważna jest czujność i obywatelska postawa mieszkańców!

Policjanci przypominają! Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, odpowiednie służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. Pamiętajmy, aby w takich sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie! Warto również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna i wymagająca pomocy”. To dobry sposób, aby wskazać miejsca przebywania osób potrzebujących. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

mł. asp. Aneta Kotynia

  • Policjant idzie w stronę pustostanów, ziemia pokryta jest śniegiem.
  • Policjant idzie w stronę pustostanów, ziemia pokryta jest śniegiem.
  • Policyjny radiowóz stoi zaparkowany przy ruinach, pora zimowa panuje.
Powrót na górę strony