Informacje

Chciał się odegrać na małżonce dzwoniąc na numer alarmowy

Policjanci z Koluszek i Andrespola przez dłuższy czas próbowali odnaleźć mężczyznę, który dzwoniąc na numer alarmowy oświadczył, iż chce odebrać sobie życie. Jak się okazało 62-latek był pod wpływem alkoholu i jak stwierdził nie miał myśli samobójczych a jedynie chciał nastraszyć swoją żonę, z którą się pokłócił. Wywołanie fałszywego alarmu to skrajna nieodpowiedzialność i bezmyślność, wykroczenie to zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności czy grzywny.

Wśród codziennych zgłoszeń, które otrzymują policjanci, niestety zdarzają się takie, które są zmyślone i nieprawdziwe, angażują wielu policjantów, strażaków czy ratowników medycznych, którzy w tym samym czasie mogliby udzielić realnej pomocy komuś, kogo życie czy zdrowie byłoby zagrożone. 21 marca 2023 roku policjanci z Koluszek i Andrespola szukali w rejonie szlaku kolejowego Koluszki-Łódź mężczyzny, który kilkadziesiąt minut wcześniej zadzwonił na numer alarmowy 112 informując, iż odbierze sobie życie. Dla policjantów liczył się czas i jak najszybsze dotarcie do zgłaszającego. Skierowane na miejsce policyjne patrole przeczesywały teren ciągu kolejowego znajdującego się w Koluszkach i gminie. Rozpytywali spacerowiczów i lokalnych mieszkańców. Policjanci z Andrespola przeczesywali pobliski las, gdzie w głębi zarośli leśnych znaleźli mężczyznę dzwoniącego na numer alarmowy. Jak się okazało był to 62-letni mieszkaniec gminy, był nietrzeźwy. Na miejsce został wezwany zespół ratownictwa medycznego. W obecności służb mężczyzna przyznał, iż nie ma myśli samobójczych jedynie chciał nastraszyć żonę, z którą się pokłócił. Teraz za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Pamiętajmy, że w chwili zagrożenia życia każda upływająca minuta jest na wagę złota. Wywołanie fałszywego alarmu czy wprowadzanie w błąd funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo to nie tylko skrajna nieodpowiedzialność, czy bezmyślność – to także wykroczenie, za które sprawcy takiego czynu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Nie ma przyzwolenia do tego rodzaju nieodpowiedzialnych zachowań. Osoby wywołujące fałszywy alarm czy zmyślone i nieprawdziwe zgłoszenia muszą się liczyć z tym, iż zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przed wymiarem sprawiedliwości.

Artykuł 66 Kodeksu wykroczeń:

§  1. Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§  2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

mł. asp. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony