Informacje

Działania policjantów w rejonach cmentarzy w powiecie Łódzkim Wschodnim

Okres Wszystkich Świętych to czas częstszych wizyt na cmentarzach i odwiedzania grobów naszych bliskich. To czas zadumy, wspomnień i spotkań z rodziną. W drodze na cmentarze, niejednokrotnie pokonujemy wiele kilometrów. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach zarówno pojazdów jak i pieszych, szczególnie w rejonach cmentarzy, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność, by nie spotkały nas przykre niespodzianki.

W ramach akcji ,,Wszystkich Świętych” prowadzonej każdego roku policjanci w powiecie Łódzkim Wschodnim czuwają nad bezpieczeństwem naszych mieszkańców jak i przyjezdnych gości. Policjanci reagują na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwracają też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów.
Na drogach można spotkać więcej patroli, które strzegą porządku i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, również pieszych. Stosujmy się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy przede wszystkim od nas samych, a pośpiech i roztargnienie  to źli doradcy. Bądźmy czujni, na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Zabezpieczmy nasze domy czy mieszkania. Okres świąteczny to potencjalny czas dla włamywaczy.
Aby najbliższe dni  przebiegły nam bezpiecznie i spokojnie, ważne jest zachowanie kilku zasad:

 • Wychodząc z mieszkania właściwie je zabezpieczmy. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Porozmawiajmy z zaufanymi sąsiadami, żeby zwrócili uwagę na to, co dzieje się wokół waszego domu, czy mieszkania.
 • Nie informujmy w  mediach społecznościowych o tym, co aktualnie się u nas dzieje, gdzie jesteśmy i ile czasu  nas nie będzie.
 • Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność. Pilnujmy naszych torebek czy plecaków i stale kontrolujmy co się wokół nas dzieje, aby nie paść ofiarą kieszonkowców.
 • Wsiadając za kierownicę pojazdu, zachowajmy szczególną ostrożność i wszelkie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 • Przed podrożą sprawdźmy czy auto którym podróżujemy jest w pełni sprawne
 • Zapnijmy pasy bezpieczeństwa a dzieci umieśćmy w fotelikach
 • Włączmy światła mijania
 • Nie korzystajmy podczas jazdy z telefonów komórkowych
 • Stosujmy się do przepisów i ograniczeń prędkości. Dostosujmy jazdę do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy ruch w tych dniach będzie wzmożony, a nawet utrudniony, szczególnie w rejonie cmentarzy. Zwróćmy uwagę na inne pojazdy, ale również  na pieszych. Należy pamiętać , że parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
 • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą  większej gotówki czy wartościowych przedmiotów.
 • Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców i ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, zaopatrzmy je w kartkę z  numerem telefonu do opiekunów. Uczmy  że  zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta  lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza

mł. asp. Aneta Kotynia

 

 • Dwóch policjantów w żółtych kamizelkach idzie drogą.
 • Radiowóz policyjny stoi przed cmentarzem.
 • Dwóch policjantów i policjantka w środku stoją przed bramą cmentarza.

Film lv_0_20231031140940.mp4

Pobierz plik lv_0_20231031140940.mp4 (format mp4 - rozmiar 32.24 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik Audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 579.88 KB)

Powrót na górę strony