Informacje

Reagujmy - jeden telefon może uratować ludzkie życie!

Minusowe temperatury nadal nie odpuszczają, mroźne noce są zagrożeniem szczególnie dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo. Policjanci systematycznie kontrolują ustronne miejsca, pustostany i posesje, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne. Przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej starają się również pomóc osobom starszym oraz mającym trudności z samodzielną egzystencją.

W okresie zimowym policjanci z powiatu Łódzkiego Wschodniego sukcesywnie kontrolują miejsca, w których przebywają lub mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Miejsca zagrożone są kontrolowane o każdej porze dnia i nocy. Minusowa temperatura na zewnątrz zarówno w dzień jak i w nocy połączona z nieporadnością życiową, brakiem ,,ciepłego kąta” lub stanem upojenia alkoholowego to główne przyczyny wychłodzenia, na które narażone są osoby bezdomne lub samotne. Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dzielnicowi i policjanci z wydziałów i ogniw patrolowo-interwencyjnych sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Zazwyczaj są to pustostany, opuszczone obiekty fabryczne, altanki na ogródkach działkowych. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby każdorazowo proponują przewiezienie do placówek w których można znaleźć schronienie i zjeść rozgrzewający posiłek. Dobre rozpoznanie w wymienionej tematyce mają również pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocowych dlatego często działania te prowadzone są przy współudziale przedstawicieli obu instytucji. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby bezdomne, starsze, nieporadnie życiowo i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze.
Policjanci apelują! W przypadku zauważenia osoby, która może potrzebować pomocy nie zwlekać z powiadomieniem odpowiednich służb. Nie należy także przechodzić obojętnie obok osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o życiu drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu. W przypadku zagrożenia ludzkiego życia lub zdrowia nie wahaj się również zadzwonić na policje, pogotowie lub straż pożarną :
Numer alarmowy – 112. Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie!

młodszy aspirant Aneta Kotynia

 

  • Policjant stoi przy opuszczonym budynku.
Powrót na górę strony