Informacje

KONTROLOWALI PUNKTY SPRZEDAŻY FAJERWERKÓW

W związku ze zbliżającą się nocą Sylwestrową policjanci z KPP Łódź-Wschód wśród, których był również policyjny pirotechnik wraz z funkcjonariuszami Straży Pożarnej z KP PSP w Koluszkach, skontrolowali kilkadziesiąt stoisk na terenie powiatu, na których dokonywany był obrót i sprzedaż materiałów pirotechnicznych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na legalność sprzedaży fajerwerków oraz warunki w jakich są przechowywane.

Sylwestrowa noc jest szczególna i równie szczególnie wielu z nas chce hucznie przywitać Nowy Rok. W tym celu zakupujemy, zimne ognie, fajerwerki i petardy.

Sprzedaż, przechowywanie oraz detonacja tego typu wyrobów wymaga jednak zachowania szczególnych środków ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa.

Dlatego mundurowi przeprowadzili kontrole pod katem legalność pochodzenia fajerwerków oferowanych do sprzedaży oraz pozwoleń na prowadzenie handlu tego typu wyrobami. Sprawdzili również czy były one wyposażone  w obowiązkową instrukcję obsługi w języku polskim oraz w jakich warunkach są przechowywane.

Warto zaznaczyć, iż każde stoisko sprzedaży detalicznej wyrobów pirotechnicznych powinno być wyposażone w minimum dwie gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne.

 Ważnym jest  również by fajerwerki były sprzedawane osobom, które są uprawnione do ich zakupu, czyli osobom pełnoletnim. Policjanci każdorazowo przypominali sprzedawcom, iż zgodnie z obowiązującym prawem, za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

W 6 punktach sprzedaży wyrobów pirotechnicznych stwierdzono nieprawidłowości. Sprzedający zostali ukarani mandatami i zobowiązani do ich usunięcia oraz przestrzegania przepisów prawnych i zasad bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony