Informacje

Bezpieczne ferie 2017

13 stycznia 2017r, w Kamieńsku w powiecie radomszczańskim, odbyła się odprawa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem i zastępcami komendantów wojewódzkich policji do spraw prewencji dotycząca bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się ferii zimowych.

Podczas odprawy minister Mariusz Błaszczak zapoznał się z przygotowaniami policji do zadań związanych z akcją Bezpieczne ferie 2017. Minister podkreślił, że policjanci będą nie tylko na drogach, ale również na stokach narciarskich. Policjanci są przeszkoleni, a wśród nich znajdują się także instruktorzy narciarscy. Po zakończeniu odprawy minister Mariusz Błaszczak wręczył nagrody w konkursie plastycznym, którego tematem było bezpieczeństwo podczas ferii.

Ferie zimowe w tym roku w województwie łódzkim potrwają od 16 do 29 stycznia. Jak co roku policjanci dołożą wszelkich starań, by zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą odwiedzać miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci, gdzie sprawdzą zabezpieczenie techniczne, sanitarne, przeciwpożarowe oraz prawidłowe oznakowanie dróg i lodowisk. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą będą przekazywali informacje dotyczące bezpieczeństwa i prewencji kryminalnej.

Policjanci będą kontrolowali także „dzikie” lodowiska i miejsca spontanicznego gromadzenia się dzieci i młodzieży pod kątem bezpieczeństwa oraz w celu ujawnienia osób zagrożonych demoralizacją lub przebywających na ucieczkach z domu lub placówek  wychowawczych. Ponadto stróże prawa będą kontrolowali placówki handlowe pod kątem sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

W związku z wyjazdami na wypoczynek, jak co roku, łódzcy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego organizują stały punkt kontroli autobusów,  który zacznie działać od 13 stycznia 2017r. Wszystkich chętnych do sprawdzenia pojazdu przed wyjazdem zapraszamy w godzinach 6.30-9.00 na parking przy Al. Unii Lubelskiej obok kompleksu „FALA” w każdy dzień powszedni oprócz sobót, niedziel i dni świątecznych. Poza godzinami funkcjonowania „stałego punktu kontroli” po uprzednim otrzymaniu zgłoszenia telefonicznego na nr 42 665 25 10 w godz. 8-16, patrole policyjne w miarę możliwości będą kontrolować autobusy bezpośrednio w miejscach zbiórek uczestników wyjazdu. Przypominamy o możliwości sprawdzenia autokarów przewożących dzieci i młodzież na stronie internetowej  bezpiecznyautobus.gov.pl , na której można uzyskać podstawowe informacje o wieku i przebiegu pojazdu, dacie ważności badań technicznych i ubezpieczenia OC oraz ilości miejsc dla pasażerów.

Jednocześnie policjanci przypominają o właściwym przygotowaniu pojazdów prywatnych do trudnych warunków zimowych, które od kilku dni dają się we znaki drogowcom i kierującym. Nagły atak zimy w naszym województwie pokazał, że wielu kierujących nie potrafiło poradzić sobie  w trudnych warunkach. Skutkiem tego były liczne kolizje i wypadki drogowe oraz zablokowane autostrady.  Przed podróżą należy sprawdzić stan techniczny samochodu, naładowanie akumulatora i poziom płynów eksploatacyjnych. W warunkach zimowych obowiązkowo należy wozić skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania karoserii. Warto mieć odmrażacze do szyb i zamków. Choć przepisy tego nie wymagają, dobrze wyposażyć auto w opony zimowe, a jeśli wybieramy się w góry – zabrać ze sobą łańcuchy przeciwpoślizgowe. Ponadto warto mieć w bagażniku saperkę lub łopatę do odśnieżania. Nigdy nie wiadomo, co nas czeka, gdy zjedziemy z dobrze utrzymanej drogi.

Zadbajmy także o bezpieczeństwo mieszkania i domu. Na czas wyjazdu zamykamy dokładnie wszystkie okna i drzwi. Warto odciąć media (woda, gaz, prąd) aby uniknąć skutków awarii. Jeśli mamy w mieszkaniu cenne przedmioty, można zdeponować je w banku lub u rodziny. Nie zostawiajmy na sekretarce czy portalach społecznościowych wiadomości, że nie będzie nas w domu. Taka informacja jest zaproszeniem dla przestępcy. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym zabezpieczeniem jest czujny sąsiad. Pod naszą nieobecność będzie doglądał mieszkania, wyjmował korespondencję ze skrzynki i usuwał ulotki spod drzwi.

W związku z falą mrozów policjanci apelują o zwracanie uwagi na osoby bezdomne, samotne i schorowane, które mogą nie przetrwać niskich temperatur. Widząc taką osobę na przystanku, na działce, w pustostanie, na klatce schodowej, itp., należy powiadomić służby porządkowe. Taki telefon może uratować czyjeś życie. Podobnie, jeśli mamy wiedzę o osobach mieszkających samotnie, starszych lub nieporadnych życiowo, poinformujmy o tym policję, straż miejską lub pomoc społeczną. Może okazać się, że bez interwencji innych, ludzie ci zamarzną we własnych domach. Policjanci życzą bezpiecznego wypoczynku!
/R.G./

Powrót na górę strony