Informacje

Z cyklu - ,,spotkanie z dzielnicowym”

W dniach 10-12 stycznia 2017 roku Dzielnicowi asp. szt. Tomasz Bojanowski z Posterunku Policji w Andrespolu i asp.sztab. Robert Górecki z Komisariatu Policji w Rzgowie, przeprowadzili spotkania edukacyjne z radami pedagogicznymi i rodzicami uczniów uczęszczających do szkół w Wiśniowej Górze i Rzgowie. Tematem spotkań była ochrona dzieci i młodzieży przed zagrożeniami spowodowanymi zażywaniem i uzależnieniem od środków psychoaktywnych.

Dzielnicowy asp. sztab. Tomasz Bojanowski przeprowadził dwa spotkania tj. 10 i 11 stycznia br.  Oba spotkania, w których udział łącznie wzięło ponad 100 osób odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej w Wiśniowej Górze. Był on zarówno inicjatorem jak i moderującym spotkania, w trakcie których zwrócił on uwagą zarówno rodziców jak i grona pedagogicznego na zachowania podopiecznych i symptomy mogące świadczyć o ich uzależnieniu od substancji psychoaktywnych. Omówił zasady pozwalające chronić dziecko przed uzależnieniem, przekazał podstawowe informację o rodzajach narkotyków oraz dopalaczy. Zwrócił uwagę na zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie niosą za sobą zażywanie w/w środków oraz poinformowano o odpowiedzialności karnej za posiadanie , udzielanie, handel czy produkcję środków odurzających. Zebranych poinformował na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz przekazał informację gdzie rodzice lub grono pedagogiczne może szukać pomocy w przypadku nabrania podejrzeń o zażywaniu substancji psychoaktywnych przez podopiecznych. W trakcie spotkania wykorzystana została ,,walizka edukacyjna” , zakupiona przez Samorząd Województwa Łódzkiego i za pośrednictwem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego przekazana do koluszkowskiej jednostki policji.

Dzielnicowy przekazał uczestnikom spotkań, również informacje o aplikacji stworzonej przez MSWiA „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” dzięki której, istnieje możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach oraz zagrożeniach w swojej okolicy przyczyniając się jednocześnie do poprawy bezpieczeństwa w rejonie swoich miejsc zamieszkania. Poinformowano także o programie MSWiA „Moja Komenda” i możliwości pobrania bezpłatnej aplikacji na urządzenia typu smartphone czy tablet ze sklepu Google Play czy iTunes. W obu przypadkach omówił sposoby działania programów jak również ich obsługę. Z uwagi na rozpoczynające się w województwie łódzkim ferie zimowe, omówił również podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwolą dzieciom powrócić z zimowego wypoczynku bez uszczerbku na zdrowiu.

Podobna tematyka została poruszana również przez Dzielnicowego asp.sztab. Roberta Góreckiego podczas spotkania jakie przeprowadził on z nauczycielami rzgowskiego Gimnazjum im. Kazimierza Jagielończyka w dniu 12 stycznia br. W trakcie spotkania rzgowski  mundurowy, również wykorzystał wymieniona ,,walizkę edukacyjną”, której zawartość składa się  atrap narkotyków oraz urządzeń i osprzętu służącego do przygotowywania, porcjowania, przechowywania i ważenia narkotyków. Zapoznanie się z tymi przedmiotami pozwala uświadomić dorosłym jak wymyślne metody i sposoby znajduje dzisiejsza młodzież na to by skutecznie ukrywać przed swoimi najbliższymi i nauczycielami narkotyki lub inne substancje psychoaktywne, oraz na co szczególnie powinni zwrócić uwagę by stwierdzić czy ich dziecko znajduje się pod wpływem takich środków. Spotkania z zakresu w/w tematyki będą powtarzane cyklicznie.

Powrót na górę strony