Kto jest ważniejszy na drodze - Policjant, sygnalizacja świetlna czy znaki drogowe?
Nadchodzące dni to większe natężenie ruchu w związku z okresem ,,Wszystkich Świętych”, to czas wytężonej pracy mundurowych. Dla zapewnienia płynności ruchu, w miejscach występowania znaczących utrudnień, policjanci będą kierować ruchem. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo stosując się do poleceń mundurowych.
Wszyscy, którzy wybierają się w podróż by odwiedzić groby swoich najbliższych i spotkać z rodziną, powinni zapoznać się z czasową zmianą organizacji ruchu w rejonach, do których zmierzają. Jak co roku policjanci apelują o szczególną ostrożność, rozsądek i bezwzględne przestrzeganie przepisów. Kiedy zaistnieje konieczność bezpiecznego upłynnienia ruchu, może być wprowadzona regulacja ręczna, należy pamiętać, że w takiej sytuacji to policjant jest najważniejszym wyznacznikiem zachowań na drodze, zarówno kierowców, pieszych jak i rowerzystów. Niezależnie jakie sygnały pokazuje sygnalizator, każdy uczestnik ruchu powinien bezwzględnie stosować się do tego, co nakazuje mu znak dany przez policjanta. Prawidłowa ocena sytuacji na drodze i znajomość hierarchii znaków drogowych i sygnałów dawanych przez policjantów kierujących ruchem pozwolą bezpiecznie dotrzeć do celu.
Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym:
Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.
mł. asp. Aneta Kotynia