31 marca 2025 roku na terenie powiatu łódzkiego wschodniego odbyły się działania policjantów ruchu drogowego pod nazwą: „Kurier”
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji powiatu Łódzkiego Wschodniego na co dzień dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu na drogach. Dlatego też 31 marca 2025 roku zostały przeprowadzone działania zmierzające do kontroli kierowców firm kurierskich, podczas których sprawdzono, czy kierujący stosują się do przestrzegania przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym.
31 marca 2025 roku koluszkowscy policjanci na terenie powiatu łódzkiego wschodniego przeprowadzili działania „Kurier”, które miały na celu przeprowadzenie kontroli pojazdów kurierskich pod kątem prawidłowego parkowania, dopuszczalnej prędkości, stanu technicznego pojazdów, a także stanu trzeźwości. Podczas działań policjanci nie tylko zwracali uwagę na przewozy kurierskie, ale na wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także na popełnione przez kierowców wykroczenia. Łącznie podczas działań skontrolowali 76 kierowców, z czego 35 przewozów kurierskich. Ogółem funkcjonariusze ujawnili 64 sprawców wykroczeń. Ponadto ujawnili kuriera, który prowadził pojazd mechaniczny pod wpływem środków odurzających, a w wyniku przeszukania ujawniono ziela konopi innych niż włókniste. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty o czyn z artykułu 178 a kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz z artykułu 62 ustęp 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za które grozi kara do 10 pozbawienia wolności.
Przypominamy, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Pośpiech, brak uwagi i koncentracji może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Zachowując bezpieczną prędkość, dostosowując ją do warunków panujących na drodze zmniejszamy ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Pamiętajmy też o dostosowaniu odpowiedniej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma niewielkie szanse przy zderzeniu z udziałem rozpędzonego pojazdu. Przypominamy też, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragicznie. Alkohol i narkotyki zdecydowanie zmniejszają szybkość reakcji. Zaburzona zostaje ostrość widzenia i wyczucie odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący błędnie ocenia sytuacje i swoje umiejętności. Zaburzona zostaje też równowaga, przez co można spowodować zagrożenie dla siebie jak i innych osób.
W związku z omawianą problematyką zorganizowane działania będą miały charakter cykliczny, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.
komisarz Anita Patykowska