Informacje

Nietrzeźwi na drogach powodują olbrzymie zagrożenie !!!

Rowerzyści nadal lekceważą kampanie społeczne i liczne apele policji wyruszając w podróż jednośladem po spożyciu alkoholu. Policjanci koluszkowskiej drogówki ubiegłej doby, tylko w ciągu kilku godzin wyeliminowali z ruchu drogowego pięciu nietrzeźwych cyklistów.

20 kwietnia 2017 roku funkcjonariusze ruchu drogowego podczas pełnienia służby tylko w godzinach od 9 do 14 wyeliminowali z ruchu pięć osób poruszających się na rowerach, które wsiadły za ich kierownicę po uprzednim spożyciu alkoholu. Wszyscy zatrzymani to mężczyźni, w wieku  od 40 do 69 roku życia. Najmłodszy z nich podczas policyjnej kontroli miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Mundurowi trzy osoby ukarali mandatami karnymi, a wobec pozostałych zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu. Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu albo grzywny. Sąd może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Przypomnijmy !!!

 

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 § 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

 § 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

 § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.