Informacje

Zachowaj zdrowy rozsądek na drodze

Trwają wakacje - okres wypoczynku i beztroski - ale też czas dalekich podróży. Policjanci przypominają zatem o bezpieczeństwie na drodze. Analiza wypadków drogowych wciąż wskazuje, że jedną z głównych przyczyn obok nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu jest nadmierna prędkość. Przed nami kilka upalnych wakacyjnych dni, dlatego warto wspomnieć, że do najtragiczniejszych wypadków dochodzi podczas dobrej pogody na prostych odcinkach drogi.

Taka aura wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie o tym, że mając dobrą nawierzchnię, widoczność i prosty odcinek drogi mogą bagatelizować przepisy ruchu drogowego. Zakładają, że „przecież to tylko znaki – mam dobrą drogę, dobry samochód czy motocykl” – nierzadko zakładają, że to innych spotka wypadek, nie ich samych. To również  w związku z nadmierną prędkością dochodzi do wspomnianego nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. Czasem kierujący niedostosowując prędkości do warunków ruchu źle oceniają odległości i drogę jaką potrzebują na zahamowanie czy inny tzw. manewr obronny. Pojazdy poruszające z nadmierną prędkością powodować mogą nieodpowiednią detekcję ich prędkości a co za tym idzie tragiczną w skutkach reakcję uczestnika ruchu. Podkreślić należy, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną ofiar śmiertelnych na  naszych drogach.

Warto przypomnieć o wybranej grupie kierowców – motocyklistach. Dostrzegamy na naszych drogach co jakiś czas mrożące krew w żyłach „wyczyny” niebezpieczne, lekkomyślne czasami z pogranicza fantasy, które w znacznej mierze udaje nam się zdusić w zarodku. Jednak nie wszystkie wyczyny jesteśmy w stanie przewidzieć i nie każdej tragedii zapobiec. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni na drogach województwa łódzkiego doszło do wypadków z udziałem motocyklistów. Dlatego wykorzystujemy każdą nadarzającą się okazję o zaapelowanie do uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów.

Pamiętajmy, że oprócz konkretnych regulacji takich jak np. prędkość czy choćby pierwszeństwo przejazdu lub przejścia obowiązują niezmiennie zasady ruchu drogowego. Stosujmy się do zasad szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. To właśnie od ich przestrzegania rozpoczyna się dbanie o bezpieczeństwo własne i pozostałych uczestników ruchu. Wszechobecny pośpiech, lekkomyślność i brawura na drodze mogą skutkować tragedią.

Powrót na górę strony