Informacje

W obronie praw zwierząt

Policjanci z posterunku w Andrespolu odebrali z rąk właścicieli kilkuletniego czworonoga, którego stan fizyczny ewidentnie wskazywał na skrajne zaniedbanie i wyczerpanie organizmu. Warunki, w których przebywał bezpośrednio zagrażały jego życiu i zdrowiu co wyczerpywało znamiona znęcania się nad zwierzęciem. Pies natychmiast trafił pod weterynaryjną opiekę, zaś jego właścicielom grozi zarzut znęcania się nad zwierzęciem, za które przewidziana jest kara dwóch lat pozbawienia wolności. W skrajnych przypadkach sąd może orzec karę nawet do trzech lat pozbawienia wolności

Mundurowi z lokalnego posterunku uzyskali informację, że na terenie jednej z posesji położonej w gminie Andrespol znajduje się pies, który jest skrajnie zaniedbany. Obok takiej informacji policjanci nie mogli przejść obojętnie. 5 września 2017 roku pojechali w miejsce wytypowanej posesji gdzie po wejściu na jej teren stwierdzili, iż w jej zarośniętej części znajduje się plandeka, pod którą na krótkim łańcuchu ( niezgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt) uwięziony jest pies. Wstępne ustalenia wykazały, iż pies ten na łańcuchu przebywa w sposób ciągły bez względu ma warunki atmosferyczne, które mogą zagrażać jego zdrowiu a nawet życiu. Ponadto zwierzę to było niedożywione, na ciele miało otwarte rany a jego ogólny wygląd wskazywał na niedożywienie i wyczerpanie. Właściciele nie zadbali o stały dostęp do wody mimo upałów jakie panowały w okresie wakacyjnym. Wezwany na miejsce pracownik schroniska dla zwierząt w trybie bardzo pilnym przekazał zmaltretowanego i zaniedbanego zwierzaka pod opiekę weterynaryjną. Za tak rażące zaniedbania przy trzymaniu zwierzęcia domowego wyczerpujące znamiona znęcania się, 40-letniemu właścicielowi i jego 31-letniej partnerce może grozić kara dwóch lat pozbawienia wolności. Jeśli opinia weterynaryjna wykaże, iż obrażenia na ciele czworonoga powstały na skutek szczególnego okrucieństwa jego właścicieli, może grozić im kara nawet trzech lat pozbawienia wolności.  

 

Pamiętajmy, że posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia to duża odpowiedzialność wymagająca empatii i troski ze strony właściciela. Na odpowiedzialność karną wynikającą z przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt możemy narazić się również przez zaniechania przy sprawowanej nad zwierzęciem opiece. Dlatego decyzja o posiadaniu czworonożnego pupila nie może być pochopna i wymaga wcześniejszej analizy czy jesteśmy w stanie sprostać stawianym przez przepisy ustawy wymaganiom oraz czy starczy nam miłości i troski by sprawować nad nim odpowiednią opiekę i nadzór.  

 

/ Rzecznik Prasowy KPP Łódź-Wschód asp. Grzegorz Stasiak tel. 603 096 014/

Powrót na górę strony