Informacje

Policjanci zatrzymali ,,poszukiwaczy skarbów”

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy poszukiwali zabytków bez wymaganego ustawą zezwolenia. W trakcie przeszukań zabezpieczono wiele cennych artefaktów pochodzących z różnych okresów. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych stanowiących w myśl ustawy własność Skarbu Państwa ,,samozwańczym archeologom” grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

11 września 2016 roku, w godzinach porannych kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na terenie gminy Koluszki zatrzymali na gorącym uczynku, dwóch mężczyzn, którzy nie posiadając wymaganego przez ustawę pozwolenia, przy użyciu specjalistycznego sprzętu poszukiwali i wydobywali spod ziemi zabytki archeologiczne. W chwili zatrzymania 42-letni mieszkaniec Brzezin oraz 35-letni mieszkaniec gminy Koluszki, korzystali ze specjalnych detektorów wykrywających metale. Policjanci znaleźli  przy zatrzymanych saperki, stare monety i wyposażenie mundurów wojskowych z okresu I i II Wojny Światowej. Ponadto starszy z mężczyzn posiadał przy sobie fragmenty naboju karabinowego z aktywną spłonką. W samochodzie należącym do jednego z zatrzymanych znajdował się również wydruk archiwalnej mapy przedstawiającej okolice, po której poruszali się mężczyźni. Przeszukania w miejscach zamieszkania ,,miłośników historii” wykazały, iż mężczyźni posiadali wiele innych przedmiotów pochodzących z nielegalnych poszukiwań. Łącznie zabezpieczono kilkadziesiąt zabytkowych monet pochodzących z różnych epok, elementy metalowe stanowiące wyposażenie umundurowania i osprzętu żołnierskiego z okresu I  i II wojny światowej w postaci menażek, guzików, gwizdków, noży itp. Ponadto starszy z mężczyzn posiadał kilkadziesiąt sztuk amunicji o różnym kalibrze z aktywnymi spłonkami pochodzącą z wykopalisk, oraz zapalniki z pocisków artyleryjskich. Podejrzani usłyszeli zarzuty przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. Ponadto mieszkaniec Brzezin odpowie za nielegalne posiadanie amunicji. O dalszym losie ,,pseudo archeologów” zadecyduje sąd.

Przypomnijmy !!!

W myśl artykułu 35 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami :

1. Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa.

 2. Własność Skarbu Państwa stanowią również przedmioty będące zabytkami archeologicznymi, pozyskane w wyniku poszukiwań, o których mowa w art. 36 pozwolenie konserwatora zabytków, ust. 1 pkt 12.

 3. Miejsce przechowywania zabytków archeologicznych odkrytych, przypadkowo znalezionych albo pozyskanych w wyniku badań archeologicznych bądź poszukiwań, o których mowa w art. 36 pozwolenie konserwatora zabytków, ust. 1 pkt 12, określa wojewódzki konserwator zabytków, przekazując je, w drodze decyzji, w depozyt muzeum lub innej jednostce organizacyjnej, za jej zgodą.

4. Przekazanie zabytków archeologicznych muzeum lub innej jednostce organizacyjnej może nastąpić w przypadku, gdy jednostka ta zapewni:

 1) ich trwałe przechowanie;

 2) przeprowadzenie inwentaryzacji i odpowiednich prac konserwatorskich;

 3) udostępnianie tych zabytków w celach naukowych.

 5. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję o cofnięciu oddania w depozyt zabytków archeologicznych, jeżeli muzeum lub inna jednostka organizacyjna nie zapewnia warunków, o których mowa w ust. 4.

 6. Na wniosek dyrektora muzeum zabytki archeologiczne, będące w depozycie tego muzeum, mogą być przekazane na jego własność na podstawie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków

  • przedmioty wydobyte z nielegalnych wykopalisk
  • przedmioty wydobyte z nielegalnych wykopalisk
  • przedmioty wydobyte z nielegalnych wykopalisk
  • sprzęt wykorzystywany przy nielegalnych wykopaliskach
Powrót na górę strony