Informacje

Zostań jednym z nas – technik kryminalistyki – pion kryminalny

Zaczynamy opowieść o służbie w Policji. W kolejnych tygodniach będziemy wyjaśniać ile ciekawych zadań kryje w sobie zawód policjanta. Zaczynamy od pionu kryminalnego – technik kryminalistyki - jedna z kluczowych postaci w jednostce Policji. Kim jest, co go cechuje i jak wygląda jego praca?

Technik kryminalistyki to nieumundurowany policjant, którego niezastąpionym narzędziem pracy jest aparat fotograficzny oraz walizka kryminalistyczna. W jej wnętrzu znajdują się różne specjalistyczne narzędzia służące do utrwalania i zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Są to proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz wiele innych ciekawych przedmiotów. Bez względu na pogodę i porę dnia czy nocy, możemy spotkać technika kryminalistyki na miejscu odzyskania kradzionego samochodu, włamania do sklepu, wypadku drogowego czy też zabójstwa. Jest wszędzie tam, gdzie kluczowe jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów. Właściwe ich zabezpieczenie pozwala nie tylko na odtworzenie przebiegu zdarzenia, ale przede wszystkim na zgromadzenie dowodów winy sprawcy i doprowadzenie do jego wykrycia. Udział w oględzinach to tylko część zadań wykonywanych przez technika. Technicy zajmują się także daktyloskopowaniem i fotografowaniem podejrzanych, których dane trafiają następnie do policyjnych baz. Uczestniczą także w eksperymentach procesowych i wizjach lokalnych. Osoby obejmujące to stanowisko muszą być specjalistami w wielu dziedzinach. Muszą posiadać bogatą wiedzę z zakresu fotografii, daktyloskopii, mechanoskopii, traseologii, biologii, balistyki bądź fizyko-chemii. W Komendzie Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego zespół techników składa się z 4 osób.

Jeśli interesuje Cię służba w niebieskim mundurze wszelkie informację uzyskasz codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30. Możesz kontaktować się z osobami, które pokierują Cię co zrobić aby wstąpić w szeregi koluszkowskiej policji.

Zespół Kadr i Szkolenia
Komendy Powiatowej Policji

powiatu łódzkiego wschodniego

95-040 Koluszki, ul. 11-go Listopada 62 F

tel. (47) 842 12 15; tel. (47)  842 12 16

  • nieumundurowany policjant trzyma aparat fotograficzny i fotografuje zatrzymanego oraz pobiera jego odciski palców
  • nieumundurowany policjant trzyma aparat fotograficzny i fotografuje zatrzymanego oraz pobiera jego odciski palców
  • policjant w żółtej kamizelce z napisem policja odwrócony tyłem ogląda przedmioty
  • nieumundurowany policjant w żółtej kamizelce z napisem policja fotografuje aparatem przedmioty leżące na podłodze
Powrót na górę strony