Informacje

Zostań jednym z nas - policjant operacyjno-rozpoznawczy – pion kryminalny

Kolejna opowieść o pracy w Policji skupiona będzie na służbie w zespole operacyjno-rozpoznawczym wydziału kryminalnego. Praca tych policjantów polega przede wszystkim na wykrywaniu sprawców najcięższych przestępstw. Wymaga dobrego rozeznania i monitorowania środowiska przestępczego. To również poszukiwania osób zaginionych i ukrywających się przed organami ścigania – mówimy wtedy o policyjnych "poszukiwaczach".

W Komendzie Powiatowej Policji powiatu Łódzkiego Wschodniego funkcjonuje zespół operacyjno-rozpoznawczy wchodzący w skład wydziału kryminalnego. To nieumundurowani policjanci nie wyróżniający się w tłumie. Na miejscu zdarzenia mogą nosić opaskę na ramieniu bądź kamizelkę z napisem Policja. Ci operacyjni funkcjonariusze zajmują się bezpośrednim zwalczaniem szeroko pojętej przestępczości. Przenikają do środowiska przestępczego i zdobywają dowody umożliwiające rozliczenie sprawców z ich działalności. To policjanci, którzy biorą udział w działaniach i bezpośrednio, fizycznie zatrzymują przestępców. Są również odpowiedzialni za poszukiwanie osób zaginionych, o nieustalonej tożsamości, osób ukrywających się przed organami ścigania i ustalanie tożsamości nieznanych zwłok. Policjanci prowadzą kompleksową dokumentację poszukiwań. Czasem poszukiwania trwają kilka godzin i kończą się sukcesem. Są jednak takie, które trwają wiele lat i gromadzą kika tomów akt. W tej pracy przydaje się nie tylko analityczny umysł i spostrzegawczość, ale także kreatywność i dokładność. O szczegółach czynności operacyjnych nie możemy mówić, gdyż są one objęte tajemnicą. Dzięki skrupulatnym działaniom policjantów operacyjno-rozpoznawczych dochodzi do szczęśliwego odnalezienia osób zaginionych, zatrzymania osób poszukiwanych czy rozbicia grup przestępczych. Praca w tym zespole wymaga wiedzy z zakresu prawa, psychologii i socjologii. Wymaga także dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Wystarczy jeden mały błąd, aby zepsuć czasem wieloletnie działania mundurowych. Jeśli interesuje Cię służba w niebieskim mundurze wszelkie informację uzyskasz codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30. Możesz kontaktować się z osobami, które pokierują Cię co zrobić aby wstąpić w szeregi koluszkowskiej policji.

Zespół Kadr i Szkolenia
Komendy Powiatowej Policji

powiatu Łódzkiego Wschodniego

95-040 Koluszki, ulica 11 Listopada 62 F

tel. (47) 842 12 15; tel. (47)  842 12 16

mł. asp. Aneta Kotynia

 

 

 

  • nieumundurowany policjant w żółtej kamizelce z napisem policja siedzi przy biurku z twarzą skierowaną do monitora komputera, który stoi przed nim na biurku
  • policjant w żółtej kamizelce siedzi przy biurku i przegląda akta spraw leżące przed nim
  • teczka koloru beżowego wypełniona dokumentami, która leży na policyjnym biurku
  • Pistolet trzymany w dłoni, w tle widać tarcze do strzelania.
Powrót na górę strony