Informacje

Zostań jednym z nas – policyjni pirotechnicy

Dzisiaj przybliżymy zadania pirotechników z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego. Na co dzień pełnią służbę w pionie prewencji i kryminalnym, a dodatkowo są wzywani na miejsca znalezienia niewybuchów i materiałów wybuchowych.

Praca policyjnego pirotechnika jest szczególnie odpowiedzialna i niebezpieczna, tak jak praca wojskowego sapera. Wymaga specjalistycznego przeszkolenia, podczas którego policjant poznaje rodzaje materiałów wybuchowych, ich właściwości i zasady działania. Dzięki tej wiedzy pirotechnik może odróżnić szkolną plastelinę od wybuchowego semteksu. Policjanci poznają także obowiązujące funkcjonariuszy NGRM-P regulacje prawne oraz zasady bezpieczeństwa podczas kontaktu z niewybuchami i niewypałami. Przyszli pirotechnicy poznają również specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas działań pirotechnicznych na przykład roboty pirotechniczne oraz pojazdy do przewozu ładunków wybuchowych. Służba policyjnego pirotechnika wymaga także tężyzny fizycznej i zdolności manualnych choćby do używania kombinezonów podchodzeniowych. Osoby pełniące funkcję policyjnych pirotechników muszą wyróżniać się opanowaniem, cierpliwością i spokojnym usposobieniem. Każdy nieprzemyślany krok może doprowadzić do tragedii. Jest to niezwykle niebezpieczna i odpowiedzialna rola, gdzie w grę wchodzi bezpośrednie zagrożenie ludzkiego życia.

Policjanci w koluszkowskiej komendzie pełniący funkcję pirotechników na co dzień służą w wydziałach prewencji i kryminalnym. Jest to ich dodatkowa funkcja wymagająca dyspozycyjności, ponieważ są kierowani wszędzie tam, gdzie zostają znalezione potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Bardzo często zdarza się to po godzinach ich podstawowej służby. Pirotechnicy są również odpowiedzialni za prowadzenie ćwiczeń kryzysowych. Sytuacja kryzysowa wymagała szybkiego i sprawnego działania oraz współpracy wszystkich instytucji. Budynki czy obszar poddany ćwiczeniom jest sprawdzany, a wszystkie osoby znajdujące się w jego wnętrzu i pobliżu zostają ewakuowane w bezpieczne miejsce. W takich sytuacjach niezbędna jest obecność na miejscu Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego.

Najczęściej policja jest powiadamiana o znalezieniu niewybuchów z czasów  I lub II Wojny Światowej podczas prac ziemnych. Zazwyczaj są to bomby lotnicze, granaty, pociski artyleryjskie i amunicja karabinowa. Rzadziej miny. Policyjny pirotechnik identyfikuje znalezisko i określa zagrożenie. Wyznaczając strefę bezpieczeństwa razem z innymi mundurowymi dba o właściwe zabezpieczenie miejsca, aby nie zagrozić życiu i zdrowiu postronnych osób. Policjanci zabezpieczają to miejsce do czasu przybycia wojskowych saperów, którzy neutralizują zagrożenie. Policjanci przypominają, że mimo iż niewybuchy przeleżały w ziemi kilkadziesiąt lat, nadal mogą być niebezpieczne. Nie wolno ich samodzielnie dotykać czy przenosić. Należy oznaczyć miejsce znaleziska, odejść na bezpieczną odległość i powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Jeśli interesuje Cię służba w niebieskim mundurze wszelkie informację uzyskasz codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30. Możesz kontaktować się z osobami, które pokierują Cię co zrobić aby wstąpić w szeregi koluszkowskiej policji.

Zespół Kadr i Szkolenia
Komendy Powiatowej Policji

powiatu łódzkiego wschodniego

95-040 Koluszki, ul. 11-go Listopada 62 F

tel. (47) 842 12 15; tel. (47)  842 12 16

  • umundurowani policjanci wchodzą do budynku, jeden z nich trzyma walizkę
  • umundurowani policjanci wchodzą do budynku, jeden z nich trzyma walizkę
  • radiowozy policyjne i wóz saperski stoją na drodze gdzie w pobliżu zabezpieczony jest niewybuch
  • radiowozy policyjne i wóz saperski stoją na drodze gdzie w pobliżu zabezpieczony jest niewybuch
  • umundurowani strażacy w białych kaskach stoją odwróceni tyłlem a przed nimi stoją policjanci w niebieskich mundurach tez odwróceni tyłem
Powrót na górę strony