Informacje

Bądź widoczny – bądź bezpieczny!

Jesień to przede wszystkim krótsze dni. Wielu mieszkańców powiatu łódzkiego wschodniego jeszcze przed świtem podróżuje do pracy, na drogach można spotkać wielu rowerzystów i pieszych jednak o tej porze na dworze jest jeszcze ciemno. Dlatego dbając o bezpieczeństwo swoich mieszkańców a przede wszystkim ich dobrą widoczność policjanci kolejny raz przypominają o noszeniu odblasków i zadbaniu o swoje bezpieczeństwo.

W jesienne miesiące pogoda sprzyja pieszym wędrówkom i rowerowym dojazdom do pracy czy szkoły. Niestety kiedy ruch na drogach zaczyna się już przed godziną 5:00 jest jeszcze ciemno a widoczność dla kierowców ograniczona. Jak co roku policjanci podkreślają, że kamizelki odblaskowe, opaski czy elementy ubioru są minimalnym nakładem a mogą uratować zdrowie a nawet życie człowieka. Grupa niechronionych użytkowników dróg szczególnie narażona jest na niebezpieczne skutki zdarzeń drogowych. Przy konfrontacji z samochodem czy innym pojazdem mechanicznym piesi czy rowerzyści nie mają szans na wyjście bez szwanku z takiego ,,spotkania". Podczas jesiennej i zimowej aury szybko robi się ciemno, poruszając się bez elementów odblaskowych po drogach, jesteśmy niewidoczni dla kierowców samochodów.

Policjanci apelują! Pieszy czy rowerzysta, który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu niechronionych uczestników ruchu stosuje się do nowych przepisów. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy bądź rowerzysta ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe jest widoczna nawet z odległości 150 metrów. Rower musi być wyposażony w sprawne oświetlenie. Odblaski mogą być doczepiane do ubrania, są nimi opaski, kamizelki oraz smycze. Zaleca się umieszczać je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy mamy pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM!

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

  • umundurowany policjant w żółtej kamizelce stoi przed radiowozem w którym migają niebieskie światła, policjant patrzy w kierunku rowerzystki, która stoi przed nim prowadząc rower
  • umundurowana policjantka stoi przy dwóch rowerzystkach, które trzymają kamizelki odblaskowe, za nimi stoi zaparkowany radiowóz
Powrót na górę strony