Informacje

Bądźmy życzliwi na drodze!

Policjanci podczas spotkań z użytkownikami dróg i zdarzeń drogowych uświadamiają pieszych i kierujących o tym, jak ważna jest koncentracja na drodze oraz znajomość przepisów, a najważniejsze to przestrzeganie ich. Wszyscy zasługują na wzajemny szacunek i życzliwość, również na drodze!

Wymachiwanie rękami, wyzywanie się, przeklinanie, trąbienie, mruganie światłami, pokazywanie środkowego palca i pukanie palcem w głowę to niestety częste zjawiska na polskich drogach. Kierowcy niestety zapominają, że za kierownicą auta jadącego wolno przed nimi, też jest człowiek i widocznie ma istotne powody, by jechać wolniej. Przede wszystkim każdy z nas jest użytkownikiem drogi - od kierowcy, po pieszych i rowerzystów. Policjanci przypominają podczas spotkań z uczestnikami ruchu drogowego, że stosowanie się do obowiązujących przepisów nie dotyczy tylko kierowców ale także pieszych i cyklistów.

Zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Należy również pamiętać, że korzystanie z telefonów komórkowych, tabletów, nawigacji, reklam ma również wpływ na koncentrację zarówno kierowcy jak i pieszego poruszającego się po drodze.

Bądźmy dla siebie życzliwi na drodze, nie utrudniajmy sobie nawzajem jazdy i wykonywania manewrów, stosujmy zasady:

1) Zacznij od siebie – bądź wzorem dla innych na drodze;

2) Bądź wyrozumiały dla innych uczestników ruchu drogowego;

3) Nie spiesz się i nie denerwuj na drodze, pośpiech i stres nie są właściwymi doradcami!

4) Bądź przykładem dla najmłodszych, zachowuj się odpowiedzialnie;

5) Stosuj zasadę ,,jazdy na suwak”;

6) Zwalniaj przed przejściem dla pieszych i skrzyżowaniami – zdejmij nogę z gazu!

7) Parkuj tylko w wyznaczonych miejscach, przejście dla pieszych i chodnik to miejsce dla pieszych;

8) Pamiętaj o sygnalizowaniu wykonania manewrów, szczególnie włączenie kierunkowskazu czy wyciągnięcie ręki przy skręcaniu podczas jazdy rowerem czy innym jednośladem;

9) Wszyscy jesteśmy równi i zasługujemy na szacunek i życzliwość na drodze.

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

 

Powrót na górę strony