Nieprawidłowo zabezpieczony ładunek runął na drogę
Przez kilka godzin zablokowany był prawy pas jezdni na drodze krajowej 12 w Głuchowie. Z ciężarowego samochodu zsunęły się przewożone betonowe belki. Na szczęście nie doszło do tragedii, tonaż ładunku mógł zagrozić innym uczestnikom ruchu drogowego
14 lutego 2022 roku tuż przed godziną 8 rano koluszkowscy policjanci z ruchu drogowego zostali skierowani w rejon ronda w Głuchowie na drodze krajowej 12. 29-letni kierujący samochodem ciężarowym volvo wraz z naczepą wjechał na rondo i wtedy wypadły z naczepy na drogę bale fundamentowe, które nie były właściwie zabezpieczone. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Kierujący otrzymał mandat w wysokości 1 000 złotych.
Policjanci przypominają!
Przewożony ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
- nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę,
- nie naruszał stateczności pojazdu,
- nie utrudniał kierowania pojazdem,
- nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywołaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
Prawo o Ruchu Drogowym jasno określa jak powinien być oznaczony przewożony towar, który wystaje poza obrys pojazdu:
- ładunek wystający z przodu oznacza się chorągiewka barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku,
- ładunek wystający z boku oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej umieszczonej przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu,
- ładunek wystający z tyłu pojazdu oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zwieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej, ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe.
sierż. sztab. Aneta Kotynia