Fałszywe informacje o niedopłatach za energię elektryczną
Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego informowani są, iż niektórzy mieszkańcy otrzymują podejrzane wiadomości sms o niedopłatach za energię elektryczną wraz z załączonym linkiem do wiadomości. Mundurowi apelują aby nie "klikać" w linki, które mogą pomóc oszustom uzyskać dostęp do naszego konta bankowego.
Dostałeś wiadomość mailową lub sms z informacją o konieczności uregulowania drobnej zaległości czy dopłaty do energii elektrycznej? Uważaj, bo to nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. W ten sposób nieuprawnione osoby mogą wyciągnąć hasła do aplikacji bankowych i przejąć kontrolę nad naszym kontem bankowym. Aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie "klikać" w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności.
Policjanci apelują o bezpieczeństwie w sieci:
1. Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców.
2. Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła.
3. Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące.
4. Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich.
5. Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku.
6. Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).
Przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe. Coraz częściej podają się za policjantów prowadzących działania operacyjne, zmierzające do zatrzymania grupy przestępczej, zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Najczęściej na swoje ofiary wybierają osoby starsze lub samotne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone.
Policjanci apelują:
- Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
- Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
- Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
- Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
- Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
sierż. sztab. Aneta Kotynia