Jak zachować się kiedy atakuje nas pies ?
Czasami dochodzi do ataku psa niezależnie od tego jak bardzo lubimy zwierzęta a jedyne co możemy zrobić to zminimalizować obrażenia i ocalić swoje zdrowie. Podczas ataku psa najlepiej jest przybrać ,,pozycję żółwia”. Policjanci bardzo często instruują o tym najmłodszych słuchaczy podczas spotkań.
Nie tylko ważne jest właściwe zachowanie na drodze ale równie istotne jest odpowiednie zachowanie podczas kontaktu z nieznajomym psem. Agresję u zwierząt mogą wzbudzać zachowania ze strony nieznających psychiki psa dzieci, które nie wykazują przeważnie wrogich intencji wobec zwierzęcia a mimo to bywają ofiarami ataków ze strony czworonogów.
Czego nie robić aby nie rozdrażnić psa? Nie uciekaj! Pies traktuje uciekającą osobę jak potencjalną ofiarę i nawet jeśli nie „planował” ataku, Twoje zachowanie może go do niego sprowokować. Nie odwracaj się plecami! Stojąc tyłem nie widzisz jak zachowuje się zwierze oraz narażasz się na to, że zaatakuje Cię on od strony pleców i powali na ziemię. Nie szarp się! Szarpiąc się pogłębisz ewentualne obrażenia, dodatkowo pobudzasz psa.
Jak się zachować?
- Stań nieruchomo;
- Jeśli to możliwe zasłoń się jakimś przedmiotem od psa na przykład plecakiem, kurtką nawiniętą na przedramieniu. Jeżeli jesteś w miejscu, gdzie w okolicy mogą znajdować się ludzie, wołaj o pomoc;
- Postaraj się odwrócić uwagę psa na chwilę na przykład za pomocą intensywnych dźwięków, stukania przedmiotami (klucze, butelki). Możesz spróbować używać komend takich jak „stój’, „waruj”;
- Jeśli już staniemy w obliczu bezpośredniego ataku i nie mamy możliwości podjęcia żadnych działań natychmiast przybierzmy „pozycję żółwia” czyli: spleć dłonie do wewnątrz, schowaj kciuki do środka, załóż ręce na kark i zasłoń nimi uszy, uklęknij, przyciągnij głowę do kolan.
sierż. sztab. Aneta Kotynia