Informacje

Nietrzeźwy z 4 promilami wyeliminowany z drogi przez świadka

W Wiśniowej Górze naoczny świadek zauważył audi, którego tor jazdy był niepokojący. Od razu nabrał podejrzeń, iż kierowca może być nietrzeźwy. Mężczyzna zablokował dalszą drogę kierującemu audi i wezwał na miejsce policję. Jak się okazało 42-latek miał blisko 4 promile alkoholu w organizmie oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz złamanie zakazu uprawniającego do kierowania pojazdami za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

30 maja 2022 roku około godziny 12:00 policjantki z Posterunku Policji w Andrespolu zostały skierowane do Wiśniowej Góry gdzie miało dojść do obywatelskiego ujęcia. Naoczny świadek zatrzymał nietrzeźwego kierującego i uniemożliwił jego dalszą jazdę. Na miejscu policjantki ustaliły, iż zgłaszający zauważył audi, którym kierował mężczyzna i od razu nabrał podejrzeń, iż może być on nietrzeźwy. Natychmiast uniemożliwił jego dalszą jazdę po czym wezwał policyjny patrol. Kierującym audi okazał się 41-letni łodzianin. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 4 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo miał on aktualny zakaz kierowania pojazdami. Teraz za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi odpowiedzialność karna do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za złamanie sądowego zakazu grozi do 5 lat więzienia.

Wyróżnić należy wzorową postawę obywatelską, jaką wykazał się mężczyzna zatrzymujący nietrzeźwego kierującego. Dzięki jego szybkiej i zdecydowanej reakcji prawdopodobnie nie doszło do tragedii. Reagujmy na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą każdy sygnał! Każdy świadek przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
sierż. sztab. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony