Informacje

Woda błędów nie wybacza!

W okresie letnim policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego szczególnie intensywnie patrolują miejsca w okolicach akwenów aby dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Patrole samochodowe, piesze i rowerowe docierają w każde nawet te najmniej dostępne miejsce, tak aby w szerokim zakresie dbać o bezpieczeństwo. Brawura, alkohol, przecenianie własnych umiejętności i nieznajomość struktury dna może doprowadzić do tragedii.

Czy pływając pamiętasz, że woda, nawet spokojna i płytka, kryje wiele pułapek? Zdajesz sobie sprawę, że wystarczy jedna sekunda nieuwagi i tragedia gotowa? Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego kontrolują każdego dnia miejsca i obiekty wypoczynkowe nad wodą. Policjanci z Andrespola już niebawem rozpoczną służbę w patrolach rowerowych, dzięki czemu łatwiej i sprawniej będą mogli dotrzeć do osób potrzebujących pomocy, zwłaszcza w miejscu, gdzie nie można dojechać radiowozem.

Główne przyczyny utonięć praktycznie zawsze są takie same: alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych lub objetych zakazem, nieostrożność wypoczywających nad wodą, lekkomyślność i przecenianie swoich umiejętności pływackich. A przede wszyskim ignorowanie zasad bezpieczeństwa. Dlatego też policjanci wciąż przypominają o niebezpieczeństwie, jakie może nas spotkać nad wodą! Tym samym liczymy na Waszą rozważność i szczególną ostrożność nad wodą! Podczas upalnych dni wiele osób przebywa nad wodą. Nie trudno w takim czasie o nierozważne zachowania. Wychodząc naprzeciw społeczeństwu patrole w ramach wykonywanych zadań kontrolują okolice zbiorników wodnych, zarówno pod katem bezpieczeństwa jak również ujawniania wykroczeń.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podstawowych zasad.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

1. Brak umiejętności pływania;
2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
3. Pływanie pod wpływem alkoholu. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
5. Pływanie w miejscach zabronionych;
6. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu;
7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;
8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;
9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi;
10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających;
11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami;

 

 

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

  • policjanci patrolują miejsca przy akwenach
  • policjanci patrolują miejsca przy akwenach
  • policjanci patrolują miejsca przy akwenach
  • policjanci patrolują miejsca przy akwenach
  • policjanci patrolują miejsca przy akwenach
  • policjanci patrolują miejsca przy akwenach
Powrót na górę strony