Informacje

Wzorowa postawa obywatelska

Kilku świadków zauważyło hondę, która wjechała na rondo w Rzgowie i tam ugrzęzła. Jako pierwszy interweniował łodzianin, który od kierowcy hondy wyczuł woń alkoholu. Zabrał mu kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając dalszą jazdę. Inni świadkowie wezwali na miejsce policję. Dziękujemy za wzorową reakcję.

2 października 2022 roku tuż po godzinie 18:00 funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Rzgowie zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego. Jak się okazało, kierujący hondą wjechał z dużą prędkością na rondo na ulicy Rudzkiej. Auto ugrzęzło, a świadkowie zdarzenia zareagowali natychmiast. Jako pierwszy do samochodu podbiegł łodzianin. Po otwarciu drzwi wyczuł od kierującego zapach alkoholu, więc wyjął kluczyki ze stacyjki, aby udaremnić mu dalszą jazdę. Kolejny świadek wezwał na miejsce policyjny patrol. Okazało się, że kierujący hondą 29-letni łodzianin miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Mężczyzna stracił uprawnienia do kierowania pojazdami. Odpowie także za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy oraz surowe konsekwencje finansowe. Policjanci dziękują świadkom zdarzenia za reakcję na zagrożenie i gratulują godnej naśladowania postawy. Być może zapobiegli tragedii na drodze. To kolejny przypadek, kiedy na terenie powiatu łódzkiego wschodniego doszło do obywatelskiego ujęcia a świadkowie takich sytuacji sprzeciwili się nieodpowiedzialnym zachowaniom na drodze. Pamiętajmy, aby powiadomić służby o swoich przypuszczeniach dotyczących zagrożeń na drodze.

Artykuł 243 Kodeksu Postępowania Karnego mówi o tym, że „Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości, osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.”   

/mł. asp. Aneta Kotynia/

Powrót na górę strony