Informacje

Trudne warunki pogodowe na drogach - policjanci apelują o ostrożność!

Na drogach panują trudne warunki. Silne opady śniegu, powodują, że nawierzchnia jest bardzo śliska. Policjanci apelują o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach! Nie daj się zaskoczyć!

Śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, mgły czy opady śniegu lub marznącego deszczu mogą doprowadzić do wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, a w konsekwencji do tragedii. Policjanci przypominają, że oprócz podstawowej zasady dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, zimą należy zachować większy niż zazwyczaj odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Da nam to więcej czasu i miejsca do hamowania, by uniknąć zdarzenia drogowego. Pamiętajmy również o tym, żeby zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Szczególnie ważne są zimowe opony, które różnią się od letnich szczególnie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa  poniżej pewnych temperatur nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, iż opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu.

Silne opady śniegu wymagają od nas większej wyobraźni i refleksu na drodze. Brawura i nadmierna prędkość to wciąż jedne z głównych przyczyn wypadków drogowych i kolizji, szczególnie zimą kiedy trudne warunki atmosferyczne weryfikują nasze umiejętności jazdy. Policjanci apelują o ostrożność.

mł. asp. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony