Informacje

Noś odblaski - bądź widoczny!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odblaski powinniśmy nosić po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jednak dbając o swoje bezpieczeństwo, naszych dzieci i bliskich tego rodzaju elementy powinniśmy zakładać nawet poruszając się w obszarze zabudowanym. Pamiętajmy, że w takich warunkach jakie mamy obecnie jesteśmy dla kierujących prawie niewidoczni. Kamizelka odblaskowa, czy opaska będzie być może dla naszych bliskich najlepszym prezentem.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Taka odległość pozwala już  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Według obowiązujących przepisów poza obszarem zabudowanym mamy OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat do 100 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo.

Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego każdego dnia apelują do pieszych o noszenie elementów odblaskowych nawet kiedy poruszają się w obszarze zabudowanym, mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski, latarki. Nośmy odblaski i dajmy dobry przykład! Uczmy dzieci od najmłodszych lat właściwych i bezpiecznych nawyków. Grupa niechronionych użytkowników dróg szczególnie narażona jest na niebezpieczne skutki zdarzeń drogowych. Przy konfrontacji z samochodem czy innym pojazdem mechanicznym piesi czy rowerzyści nie mają szans na wyjście bez szwanku z takiego ,,spotkania". Podczas zimowej aury szybko robi się ciemno, poruszając się bez elementów odblaskowych po drogach, jesteśmy niewidoczni dla kierowców samochodów.

Odblaski ratują życie! Bądź widoczny, bądź bezpieczny!

mł. asp. Aneta Kotynia

  • Policjant w żółtej kamizelce o świcie stoi przed radiowozem i przy rowerzyście.
Powrót na górę strony