Informacje

Słoneczna pogoda sprzyja rowerzystom i motocyklistom - pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze i oślepiającym słońcu.

Słoneczna pogoda i coraz cieplejsze dni to znak, że na drogach możemy spotkać większą liczbę rowerzystów i motocyklistów. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i ostrożności na drodze. Oślepiające słońce ogranicza widoczność i nie trudno aby doszło do zderzenia z cyklistą. Główne przyczyny wypadków w ruchu drogowym to niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie czy też wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. Apelujemy do wszystkich motocyklistów o bezpieczną i ostrożną jazdę.

Znaczna ilość wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowana tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Warto zwrócić na siebie uwagę na drodze wybierając na przykład jasny kask, fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach. Widoczne elementy ubioru sprawiają, że zostaniemy szybciej zauważeni na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów. Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. Lusterka wsteczne są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami na drodze. Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Główne przyczyny wypadków, do których doszło z winy rowerzystów to w większości przypadków: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie. Rozpoczynając sezon rowerowy pamiętajmy o właściwym wyposażeniu i oświetleniu roweru! Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni. Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.  Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 metrów i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania się do obowiązujących przepisów. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszystkim zależy na tym aby bezpiecznie dojechać do celu.

mł. asp. Aneta Kotynia

  • Dwóch motocyklistów jedzie drogą obok siebie w czarnych skórzanych kurtkach z napisem policja i białych kaskach.
Powrót na górę strony