Informacje

Zadbaj o to, by przedświąteczne zakupy nie były ostatnimi jakie zrobisz w swoim życiu…

Zbliżają się święta, co powoduje zwiększone zainteresowanie zakupami. Każdy z nas chce kupić swoim bliskim coś szczególnego. Niejednokrotnie wybieramy się na zakupy po określony ,,wyjątkowy” produkt nawet kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Nie zapominajmy jednak w przedświątecznej gorączce zakupów o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Roztargnienie w tym zakresie może spowodować, że będą to nasze ,,ostatnie” zakupy, a nasi bliscy spędzą bardzo smutne święta. Właśnie to mundurowi z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego uświadamiali klientom jednego z największych w Europie centrów handlowych

Policjanci z KPP Łódź-Wschód, przeprowadzili w dniu dzisiejszym tj. 2 grudnia 2016 roku na terenie Rzgowa k/ Łodzi w jednym z największych centrów handlowych w Europie, działania profilaktyczno-edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja skierowana była do wszystkich uczestników ruchu drogowego tj.  kierowców jak również pasażerów kierowanych przez nich pojazdów, rowerzystów i pieszych.
Obecni na miejscu policjanci namawiali do aktywnego korzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, które ratują życie podczas zdarzeń drogowych.  Przypominali, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami należy wykorzystywać do przewozu dzieci specjalne foteliki lub siedziska, które gwarantują im bezpieczeństwo.
Uświadamiali jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu jest kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Dla lepszego zobrazowania przekazywanych w tym zakresie informacji, wykorzystano podczas spotkania z kupującymi specjalne alkogoogle, demonstrujące upośledzanie zmysłów po spożyciu alkoholu, takie jak zniekształcenie widzianego obrazu oraz jego podwójne widzenie, niemożność określenia kierunków czy spowolnienie czasu reakcji. Liczna grupa osób odwiedzających policyjne stoisko, bardzo chętnie korzystała z takiej możliwości by móc przekonać się na ,,własnej skórze” w jaki sposób alkohol upośledza ich zdolności psychoruchowe.
Odwiedzający nasze stoisko otrzymywali również elementy odblaskowe mające poprawić ich widoczność na drodze. Chętni otrzymywali również ,,policyjne” balony.
W trakcie spotkań z kupującymi mundurowi namawiali również do aktywnego korzystania z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem, której można przekazać policji w sposób zupełnie anonimowy informacje dotyczące między innymi  zagrożeń w ruchu drogowym spowodowanych nadmierną prędkością poruszających się pojazdów, niewłaściwą infrastruktura drogową, złą organizacją ruchu drogowego, nieprawidłowym oznakowaniem drogi czy nielegalnymi wyścigami samochodowymi.

Dzięki uprzejmości władz centrum handlowego, w edukacyjnej kampanii wykorzystano lokalny radiowęzeł, za pośrednictwem którego informowano między innymi o lokalizacji policyjnego stoiska.
Była to również doskonała okazja by, rozpropagować wśród zainteresowanych ulotki z informacjami dotyczącymi rekrutacji do policyjnej służby.

To kolejna akacja edukacyjna jaką stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego przeprowadzili na terenie centrum handlowego w Rzgowie i tak jak poprzednie cieszyła się ona dużym zainteresowaniem przyjezdnych klientów. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości zostaną przeprowadzone kolejne działania profilaktyczno-edukacyjne dla poprawy ogólnopojętego bezpieczeństwa.  
 

Powrót na górę strony