Zabezpiecz właściwie swój samochód przed kradzieżą!
Policjanci apelują o właściwe zabezpieczenie swojego mienia przed kradzieżą. Ostrzegają przed metodą ,,na walizkę" wykorzystywaną przez złodziei do kradzieży samochodów. Przestępcy wykorzystują urządzenie nazywane „walizką”, które służy im do przechwycenia sygnału z kluczyka zbliżeniowego do auta.
Nawet najprymitywniejsze zabezpieczenie zmusza przestępcę do większego wysiłku wydłużając jednocześnie czas, który jest mu potrzebny na włamanie lub kradzież. Im więcej czasu potrzebuje na pokonanie zabezpieczenia, tym większa szansa, iż zrezygnuje z kradzieży pojazdu lub zostanie zauważony przez inne osoby, np. sąsiadów.
Pamiętaj!
- zamontuj w swoim samochodzie 2 różne rodzaje zabezpieczeń: mechaniczne i elektroniczne, które działając niezależnie od siebie poważnie utrudnią złodziejowi zadanie.
- w przypadku kradzieży korka wlewu paliwa bądź czujny . Wymień najlepiej wszystkie zamki w samochodzie. Wkładka korka może służyć do odwzorowania kluczyka.
- zamontuj systemy alarmowe, zabezpieczenia techniczne ( np. ukryty wyłącznik zapłonu), które nawet po włamaniu nie pozwolą uruchomić samochodu.
- stosuj równolegle systemy zabezpieczające widoczne i ukryte.
- nie zapomnij zabrać kluczyków ze stacyjki. Włączyć alarm oraz zamknąć drzwi, nawet gdy wysiadasz z samochodu tylko na chwilę. Kluczyki zabieraj zawsze ze sobą, nawet jeśli samochód stoi w garażu.
- nigdy nie zostawiaj w pojeździe kluczyków zapasowych, dokumentów pojazdu, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego i rachunków ubezpieczeniowych.
- przyglądaj się uważnie nieznajomym interesującym się samochodem Twoim lub sąsiadów, starając się zapamiętać ich rysopis.
- parkuj samochód w garażu. Jeżeli go nie posiadasz, parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i ruchliwych.
- jeżeli stwierdzisz awarię alarmu swojego samochodu, zamka w drzwiach bądź zamka w garażu, której nie będziesz w stanie racjonalnie wytłumaczyć, bądź czujny.
W przypadku, gdy zobaczysz coś podejrzanego, skontaktuj się z najbliższą jednostką policji. Złodzieje nie ograniczają się tylko do kradzieży na przykład w momencie, gdy właściciel wyjdzie z auta i pójdzie na zakupy, ale działają również w okolicach domów. Liczą na to, że kierowca położył zbliżeniowy kluczyk w miejscu, gdzie uda się go wykryć z zewnątrz np. blisko drzwi czy okna. Policjanci radzą, aby nie kłaść kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku. Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca, nawet zawinąć w folię aluminiową. Dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk.
mł. asp. Aneta Kotynia