Informacje

Dojrzałość 17-latka i szybkie działanie policjantów uratowały ludzkie życia!

Szybkie działanie policjantów z Koluszek pozwoliło na zapobiegnięcie tragedii. Również dzięki szybkiej reakcji i zgłoszeniu 17-letniego mieszkańca gminy Nowosolna, który zareagował na wiadomość, którą dostał na jednym z komunikatorów internetowych od swojej rówieśniczki. Nastoletnia autorka wiadomości przyznała się, że wraz z koleżanką podejmą próbę odebrania sobie życia. Na szczęście reakcja nastolatka i szybkie działanie policjantów zapobiegło tragedii.

4 maja 2023 roku tuż po godzinie 23:00 do oficera dyżurnego koluszkowskiej Policji wpłynęła informacja, iż do 17-letniego mieszkańca gminy Nowosolna napisała 18-latka na jednym z komunikatorów internetowych informując go, iż myśli o popełnieniu samobójstwa wraz ze swoją koleżanką i planują to zrobić następnego dnia. Kiedy chodzi o ludzkie życie liczy się każda minuta. Natolatek natychmiast poinformował o wiadomości jaką dostał swoich rodziców, którzy zadzwonili do koluszkowskiej komendy. Aspirant sztabowy Tomasz Ziętara jako oficer dyżurny rozpoczął szereg działań zmierzających do odnalezienia autorki wiadomości. Znając tylko jej imię i nick, którym posługiwała się dziewczyna i szczątkowe informacje zaczęła się walka z czasem. Nie było pewności czy te dane są prawdziwe. Mundurowi nawiązali kontakt z policjantami województwa zachodniopomorskiego, jak się okazało nadawcą wiadomości była 18-letnia mieszkanka tego  województwa. Kiedy do drzwi zapukali stróże prawa nastolatka była w domu z mamą. Dziewczyna potwierdziła, że rzeczywiście napisała taką wiadomość i planowała odebrać sobie życie wraz z koleżanką następnego dnia. Policjanci, dotarli również do drugiej nastolatki. Rodzice obu 18-latek nie spodziewali się, że ich córki mogą myśleć o czymś takim a ich zachowanie nie dawało im żadnych sygnałów. Rozmowa z mundurowymi na pewno przyczyni się do uważniejszego obserwowania swoich dzieci.

Szczególne słowa uznania należą się 17-letniemu mieszkańcowi gminy Nowosolna, który zareagował na taką wiadomość i wykazał się niezwykłą dojrzałością i odwagą. Aby uratować czyjeś życie to nie tylko problem profesjonalnej pomocy, ale zwykłej ludzkiej życzliwości.

Zdarza się, że nie dostrzegając szansy na rozwiązanie swoich problemów bądź nie widząc sensu w pokonywaniu trudności, człowiek postanawia odebrać sobie życie. Jest to dramatyczna decyzja i wyjście najgorsze z możliwych. Są bowiem instytucje, które pomagają w takich sytuacjach. Istnieją też bezpłatne i anonimowe infolinie wspierające osoby w trudnych chwilach.

Jeśli ktoś powie Ci, że myśli o samobójstwie reaguj: nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia, rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów, miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie. Okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je, nie oceniaj, nie dawaj rad.

Osoba zagrożona samobójstwem może dawać nam sygnały, których nie można lekceważyć: mówić o popełnieniu samobójstwa, mieć problemy z jedzeniem i spaniem, drastycznie zmieniać swoje zachowanie, wycofywać się z kontaktów towarzyskich, tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby, przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy, rozdawać ważne dla niej rzeczy, podejmować ryzykowne działania, wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania, nie dbać o swój wygląd zewnętrzny, zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.

Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy anonimowo 112, Telefon Zaufania dla Dorosłych pod numer 116 123, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numer 116 111 oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka pod numer 800 121212. Szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania.

mł. asp. Aneta Kotynia

  • Policjant w mundurze, siedzi przy biurku na którym stoją ustawione monitory komputera, policjant trzyma przy uchu słuchawkę do telefonu.
Powrót na górę strony