Informacje

Pijany kierowca chciał jechać z dziećmi na wycieczkę

Policjanci ruchu drogowego z Koluszek zjawili się pod Szkołą Podstawową w Tuszynie gdzie mieli skontrolować autokar tuż przed wycieczką szkolną. Jak się okazało badanie trzeźwości u 63-letniego kierowcy wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem. Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2 500 złotych!

6 czerwca 2023 roku o godzinie 7:30 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego koluszkowskiej komendy zjawili się pod Szkołą Podstawową w Tuszynie. Celem mundurowych było skontrolowanie pojazdu i kierowcy, który miał przewozić dzieci na wycieczkę szkolną do innego województwa. Kiedy autobus zjawił się pod szkołą policjanci rozpoczęli kontrolę, jednak już po samym wejściu do pojazdu wyczuli od 63-letniego kierującego intensywny zapach alkoholu. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Aby dzieci mogły bezpiecznie wyjechać w podróż musiały oczekiwać na przyjazd innego autokaru, który również po wcześniejszej kontroli został dopuszczony przez policjantów do ruchu. Teraz za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie 63-latek odpowie przed sądem. Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu albo grzywny nie niższej niż 2 500 złotych.

Pamiętajmy !
Przed wyjazdem dziecka autokarem sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Jeżeli masz uzasadnione podejrzenia, co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych i inne) wezwij policję!

Policjanci każdego dnia kontrolują autokary, którymi dzieci i młodzież wyruszają na szkolne wycieczki. Mundurowi sprawdzają między innymi dokumenty pojazdu, obowiązkowe wyposażenie oraz działanie świateł, układu kierowniczego czy stan ogumienia. Kontroli podlega też sam kierowca, a więc jego uprawnienia i stan trzeźwości. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pociech jest najważniejsze!

mł. asp. Aneta Kotynia

 

 

  • Autokar duży stoi na środku placu, przed nim stoi policjantka.
Powrót na górę strony