,,Nie rozmawiaj z nieznajomymi" - apelują do dzieci policjanci
Jak nauczyć dziecko ostrożności i wytłumaczyć co to znaczy aby trzymały się od nieznajomych z daleka? Praktycznie każdy dorosły powtarza takie słowa dziecku ale czy nasi najmłodsi rozumieją przekaz? Gdzie dziecko ma szukać pomocy kiedy się zgubi? O bezpieczeństwie wakacyjnym i kontaktach z osobami obcymi podczas każdego spotkania z dziećmi rozmawiają koluszkowscy policjanci.
Tuż przed zbliżającym się letnim wypoczynkiem mundurowi praktycznie każdego dnia pojawiają się w przedszkolach i szkołach. Ponieważ bezpieczeństwo najmłodszych jest dla nich niezwykle ważne, jeszcze przed ostatnim dzwonkiem policjanci chcą przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. Kluczowym elementem bezpieczeństwa jest nauczenie dziecka 3 kroków w kontakcie z nieznajomymi i podejrzanymi osobami, to prosta i bardzo ważna zasada, która nie pozwala na wciągnięcie dziecka w rozmowę: powiedz NIE i krzycz głośno w razie potrzeby, szybko odejdź od nieznajomej osoby, poproś o pomoc innych dorosłych, którzy są w pobliżu!
Dzieci często oceniają innych po wyglądzie zewnętrzny, ten kto wygląda ładnie zazwyczaj kojarzy im się z dobrym człowiekiem, natomiast osoba zaniedbana ze złym. Osoba, która ma złe zamiary wobec dziecka przede wszystkim zaczyna od zdobycia jego zaufania, jest miła, zachęca dziecko do rozmowy poprzez poczęstowanie smakołykami czy zabawę z przyjaznym zwierzątkiem. To może być osoba w każdym wieku. Dziecko musi wiedzieć, że takie osoby może spotkać wszędzie (w parku, na ulicy czy w sklepie) dlatego zawsze powinno przebywać w towarzystwie zaprzyjaźnionych osób. Zawsze podkreślajmy dziecku, jak bardzo ważne jest poinformowanie o niebezpiecznych sytuacjach rodziców, opiekunów czy też służby pod numerem telefonu 112!
Jak nauczyć dzieci ostrożności? Zawsze przebywaj w towarzystwie innych dzieci. Nie chodź sam a jeśli już tak się zdarzy zachowaj bezpieczną odległość od nieznajomych osób, pozwala to na szybszą reakcję. Nie podchodź do samochodu, z którego namawia Cię obca osoba o pomoc bądź podejście do auta. Nie bierz cukierków, prezentów czy pieniędzy, zachowaj ostrożność. Nie wierz w to, jeśli ktoś mówi, że zna Twoich rodziców. Nie podawaj swojego imienia, nazwiska, numeru telefonu czy adresu albo innych informacji osobie, której nie znasz. Nie otwieraj drzwi nikomu kogo nie znasz jeśli jesteś sam w domu!
Zadanie jakie stoi przed nami DOROSŁYMI to przede wszystkim zwiększyć pewność i samodzielność dziecka. Najmłodsi uczący się dopiero życia mają prawo wiedzieć co może im zagrażać, jak chronić siebie i gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia.
mł. asp. Aneta Kotynia